Burza na Śląsku
Bardzo silne burze z gradem i ekstremalnie mocnymi wyładowaniami atmosferycznymi spodziewane są w Katowicach i całym województwie śląskim już po południu. Od godz. 14 front burzowy ma się znaleźć nad centralną częścią Śląska. Towarzyszyć mu będą gwałtowne porywy wiatru, którego prędkość może dojść do 80 km/h.
Jednocześnie należy się przygotować na punktowe intensywne opady deszczu. Miejscami w ciągu kilkudziesięciu minut spaść może nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy. To oznacza liczne zalania i podtopienia. Z całą pewnością ponownie zalany zostanie wiadukt przy IKEA w Katowicach i trasa DK 86 w Sosnowcu na wysokości salonu Mercedesa.
AKTUALIZACJA
Gwałtowne burze połączone z oberwaniami chmury na Śląsku i Zagłębiu. Skutki są katastrofalne.
IMGW wydał ostrzeżenie 2. stopnia
W czwartek po południu i wieczorem w woj. śląskim spodziewane są burze z bardzo silnymi opadami deszczu; miejscami pojawi się grad - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał w tej sprawie ostrzeżenie drugiego stopnia.
Alert obowiązuje od godz. 14 do późnych godzin nocnych.
Pierwsze burze mogą pojawić się w regionie około 14, a ustaną godzinę po północy. Ostrzeżenie dotyczy całego woj. śląskiego.
Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w minionych dniach dla części woj. śląskiego zostały wydane także ostrzeżenia hydrologiczne, dotyczące możliwości gwałtownego wzrostu poziomu wody i lokalnych podtopień w rzekach zlewnii Małej Wisły, Przemszy i Soły, a także w zlewniach górnej Warty oraz górnej Odry.
"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu - do 30 mm, lokalnie do 50 mm - oraz porywy wiatru do 75 kilometrów na godzinę. Miejscami grad. W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych" - czytamy w ostrzeżeniu IMGW.
Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami dla powiatów w województwie śląskim
- będziński
- bielski
- Bielsko-Biała
- bieruńsko-lędziński
- Bytom
- Chorzów
- cieszyński
- Częstochowa
- częstochowski
- Dąbrowa Górnicza
- Gliwice
- gliwicki
- Jastrzębie-Zdrój
- Jaworzno
- Katowice
- kłobucki
- lubliniecki
- mikołowski
- Mysłowice
- myszkowski
- Piekary Śląskie
- pszczyński
- raciborski
- Ruda Śląska
- rybnicki
- Rybnik
- Siemianowice Śląskie
- Sosnowiec
- Świętochłowice
- tarnogórski
- Tychy
- wodzisławski
- Zabrze
- zawierciański
- Żory
- żywiecki
Zobacz, co stało się w czasie burzy na Śląsku
Grze jest burza? Łowcy burz ostrzegają
Ostrzeżenie przed burzami wydali także Łowcy Burz.
W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem frontu atmosferycznego oddzielającego ciepłe i wilgotne powietrze czarnomorskie od chłodniejszego z zachodu kontynentu. Front początkowo będzie miał charakter ciepłego z tendencją do zafalowań, ale w godzinach nocnych zacznie dominować adwekcja chłodniejszego powietrza z zachodu. Chwiejna i wilgotna masa powietrza w połączeniu ze wspomaganiem procesów konwekcyjnych (konwergencja, ruchy wznoszące) zaowocuje licznymi burzami, które miejscami mogą być gwałtowne.
W rejonie, dla którego wydano ostrzeżenie IMGW prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE do 1000-2000 J/kg). W środowisku małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-15 m/s) spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek oraz klastrów wielokomórkowych. Niewykluczone uformowanie się liniowego układu konwekcyjnego, zwłaszcza w godzinach wieczornych. W trakcie burz największym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu miejscami powodujące podtopienia i zalania. Poza tym, lokalnie mogą wystąpić bardzo silne porywy wiatru. Największe szanse burz przypadają na popołudnie i wieczór, ale możliwe są praktycznie o każdej porze doby.
Burze powodują zniszczenia
Minionej doby strażacy z woj. śląskiego interweniowali 53 razy (w tym ok. 20 razy od godz. 20.00 do rana), usuwając skutki gwałtownych zjawisk pogodowych. M.in. usuwano z dróg połamane konary drzew i wypompowywano wodę z zalanych piwnic posesji. W Bieruniu, gdzie piorun uderzył w dom, strażacy usuwali skutki zadymienia poddasza. Nie było osób poszkodowanych. pap