Programowali, żeby rozwiązać problemy miast
bBlisko 50 programistów, tworzy aplikacje mające pomóc w walce z przeciążonym miejskim transportem oraz rozwiązać problem braku meldowania się nowych mieszkańców w mieście
Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Gruba IT a odbywa się w przestrzeni coworkingowej przy ul Kościuszki 55. Scharakteryzowane problemy to uniwersalne wyzwania przed, którymi stoi wiele polskich miast. Programiści działają społecznie poświęcając czas i umiejętności w celu poprawy życia społecznego. Przed rozpoczęciem pracy programiści mieli możliwość porozmawiania ze specjalistami z katowickiego urzędu miasta.
- Musimy zrozumieć, że żadne miasto nie jest lub nie będzie w stanie zapewnić infrastruktury dla wciąż wzrastającej liczby samochodów - mówił Paweł Sucheta z katowickiego wydziału transportu.
Podkreślał także, że już kilka lat temu osiągnęliśmy natężenie ruchu na najważniejszych arteriach, które było prognozowane na najwcześniej 2025. Szymon Kurpanik z wydziału spraw obywatelski wskazywał na to jak istotną dla miasta jest kwestia ewidencji mieszkańców oraz na czym dokładnie polega procedura meldunkowa. Po wprowadzeniu rozpoczęła się koncepcyjna praca przybyłych informatyków.
Po 24 godzinach zmagań zadanymi problemami sześć zespołów zaprezentowało swoje propozycje. . Wyróżnienie powędrowało do twórców koncepcji portalu, który w jasny i przyjazny sposób pomaga w załatwianiu różnych miejskich spraw a w szczególności zachęca do meldowania się w mieście. Poza samym pomysłem drużyna zaprezentowała akcję promocyjną swojego rozwiązania. Uznanie jury zyskał także pomysł aplikacji zakładającej umożliwienie kierowcom dzielenie się wolnymi miejscami w swoich samochodach, co pozwoliłoby o kilkadziesiąt procent zmniejszyć korki i tłok na parkingach.
Idea hackathonu polega na zespołowej rywalizacji w wymyśleniu, opracowaniu i zaprezentowaniu rozwiązania dla przedstawionego problemu w ograniczonym czasie – najczęsciej są to 24 godziny.
- Zazwyczaj w czasie hackathonów zwycięskie zespoły zdobywają wartościowe nagrody, tym razem jednak wydarzenie miało charakter społeczny a najważniejszą nagrodą była dla uczestników świadomość, że przez swoje działania przyczyniają się poprawy funkcjonowania życia społecznego - mówił Bartłomiej Glac jeden z organizatorów wydarzenia