Spacer po Pałacu Młodzieży w Katowicach
Spacer organizowany przez Instytut Dokumentacji Architektury BŚ oraz Pałac Młodzieży ma na celu prezentację jednej z istotniejszych placówek wychowawczych pozaszkolnych w Katowicach. Chcemy przedstawić historię obiektu oraz jego działalność naukową, sportową, artystyczna czy biblioteczną, jak również unikatową architekturę Pałacu - zachęca do udziału dr arch. Jacek Kamiński z IDA BŚ.
Spacer po Pałacu Młodzieży odbędzie się poniedziałek 29 kwietnia. Start spaceru o godz. 16:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na facebookowym profilu Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej oraz na stronie Tygodnia Architektury w Mieście Nauki.
Spacer po Pałacu Młodzieży to inauguracja całego cyklu pod nazwą "Architektura Nauki", który ma na celu prezentację obiektów związanych z edukacją w Katowicach. Na liście znajdują się m.in.: Akademia Sztuk Pięknych, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski czy Centrum Informacji Naukowej.
Pałac Młodzieży w Katowicach - historia
Przybliżmy pokrótce historię katowickiego Pałacu Młodzieży. Budynek powstał z inicjatywy generała Aleksandra Zawadzkiego, wojewody śląsko-dąbrowskiego. Pomysł zrodził się w 1947 roku, a już rok później udało się rozstrzygnąć konkurs na projekt obiektu. Wygrali go gliwiccy architekci Zygmunt Majerski i Julian Duchowicz.
Uroczyste otwarcie nastąpiło w 1951 roku, a pełna nazwa placówki - wbrew pierwotnym założeniom o "Domu Dziecka" - brzmiała "Pałac Młodzieży im. Bolesława Bieruta". Budynek został wzniesiony w duchu socrealizmu z wyraźnymi wpływami modernizmu. Mieści w sobie m.in. sale wystawowe, salę baletową, salę teatralną czy pomieszczenia sportowe, takie jak basen.
Pałac Młodzieży do dziś stanowi jedną z architektonicznych perełek regionu. W 2017 roku obiekt znalazł się na 6. miejscu w plebiscycie "Złota 10 architektury Katowic".