archiwum Eska

i

Autor: archiwum Eska

Już w niedzielę startuje jubileuszowa edycja kultowego Festiwalu MAYDAY! Katowicki Spodek ponownie "odleci w kosmos"

2024-11-06 16:56

Dosłownie kilka dni dzieli nas od wyjątkowej – bo jubileuszowej i rekordowej pod kątem zainteresowania edycji Festiwalu MAYDAY, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 10.11.2024 r. Po raz kolejny katowicki Spodek wypełni wielotysięczny wielobarwny tłum sympatyków muzyki elektronicznej.

Ćwierć miliona osób wzięło udział we wszystkich dotychczasowych edycjach MAYDAY, czyniąc wydarzenie kultowym na festiwalowej mapie Polski. W każdej edycji festiwalu bierze udział kilkanaście tysięcy entuzjastów muzyki elektronicznej, czyniąc katowicki Spodek mekką miłośników techno. Dlatego jubileuszowa edycja odbywa się pod hasłem: „25 YEARS UNITED”, co podkreśla niezwykłą jedność, jaką tworzą uczestnicy wydarzenia. Wielu z nich jest na MAYDAY nieprzerwanie od pierwszej edycji.

Łącznie na wszystkich edycjach Festiwalu wystąpiło 300 artystów z polski i zagranicy, na czele z czołowymi gwiazdami muzyki techno i innych gatunków elektronicznych: Svenem Väthem, Chrisem Liebingem czy Adamem Beyerem. Ten pierwszy jest jednym z headlinerów nadchodzącego MAYDAY i wystąpi tuż przed punktem kulminacyjnym każdej edycji, czyli Friends of MAYDAY. Rekordzistą występów jest WESTBAM, który zagrał 16 razy.

Ciekawostką jest fakt, że line-up Festiwalu ogłaszany jest na finiszu przygotowań do każdej kolejnej edycji, a mimo to kilka tysięcy uczestników kupuje bilety „w ciemno”, co świadczy o ogromnym zaufaniu do organizatorów.

Z Berlina przez Bielsko do Katowic

Pierwsza edycja MAYDAY odbyła się pod koniec 1991 r. w Berlinie i była związania z akcją ratowania jedynego wtedy radia grającego techno. W imprezie uczestniczyło ok. 5 tysięcy fanów muzyki elektronicznej. Pomysł przyjął się tak dobrze, że od tego czasu impreza stała się cykliczną i jest uznawana, obok Love Parade, za jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. Pierwszy MAYDAY w Polsce odbył się w 2000 r. w katowickim Spodku. Edycja przyciągnęła 3000 uczestników, aby na kolejnej, drugiej, podwoić tę liczbę.

Imprezę do Polski sprowadził Jerzy Kupczak, który w latach 90. prowadził w Bielsku-Białej klub grający muzykę techno. To on jako pierwszy w naszym kraju sprowadził do niego WESTBAM-a. Występ legendy muzyki elektronicznej był początkiem muzycznej przyjaźni, która później otworzyła drogę do polskiej edycji MAYDAY. Nie było łatwo przekonać zachodnich sąsiadów do zorganizowania imprezy  w innym kraju niż Niemcy, ale wygrała siła perswazji, charyzma, a także pomysł na formułę oraz... miejsce organizacji. Futurystyczna bryła katowickiego Spodka dobrze korespondowała z logo MAYDAY, w które wpisana jest rakieta.

Przez 25 lat Festiwal zapracował na miano jednej z wizytówek kulturalnych Katowic, gromadząc publiczność z najdalszych zakątków Polski oraz z zza granicy. 

Unikalny styl

Warto dodać, że MAYDAY to nie tylko arena muzyczna, ale także przestrzeń na modowe eksperymenty – uczestnicy przychodzą w kreatywnych, często neonowych i futurystycznych strojach, które idealnie wpisują się w klimat muzyki rave. To wyraz pełnej otwartości na indywidualizm uczestników festiwalu. Przez 24 lata na MAYDAY mogliśmy spotkać postaci ze świata superbohaterów, bajek, filmów i seriali, a nawet… Świętego Mikołaja.

Gdyby zliczyć łączną długość wszystkich edycji Festiwalu otrzymamy zawrotne  353 godziny... czyli ponad 2 tygodnie nieustannej zabawy. Już w najbliższą niedzielę w wyjątkowym jubileuszowym anturażu, organizatorzy dołożą kolejne, niezwykłe pod kątem muzyki i efektów świetlnych, 14 godzin - zapowiada jeden z organizatorów imprezy, Paweł Cyż. 

Początek tegorocznego MAYDAY o g. 17.00, kiedy to na głównej scenie zwanej Areną pojawi się Naked Relaxing. Poza nim wystąpią m.in.: Andre Galluzzi, Dominik Eulberg, Klaudia Gawlas, Chris Liebing, Reinier Zonneveld, Trym, a muzyczne święto zakończy Carla Roca. W związku z dużym zainteresowaniem zaleca się przybycie do Spodka z dużym zapasem czasu.