W Tychach odsłonięto rondo WOŚP
W środę 3 lipca uroczyście odsłonięto rondo Fundacji WOŚP w Tychach. Z tej okazji do miasta przyjechał Jurek Owsiak, prezes i założyciel fundacji WOŚP. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele miasta z prezydentem Maciejem Gramatyką na czele. Obecni byli także wolontariusze WOŚP z tyskiego sztabu, radni obecnej i poprzedniej kadencji, Sebastian Riedel, gen. Roman Polko i liczni mieszkańcy.
Rondo jest najlepszym pomysłem na nadanie imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bo rondo samo z siebie jest bezkolizyjne - wszystko tu powinno się odbywać płynnie, miło i serdecznie. Dziękuję bardzo, że taka uchwała została podjęta - mówił Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.
Zanim prezes dokonał uroczystego odsłonięcia, złożył swój autograf na kopii miejskiej tablicy ronda. Będzie ją można wylicytować podczas najbliższego finału WOŚP.
Fundacja przekazała 199 sztuk sprzętu o wartości 3 111 151,69 zł do tyskich placówek. Przypomnę, że podczas 32. Finału WOŚP aż 229 ochotników zgromadziło łącznie 199 198,30 zł. To wspaniały wynik. Bądźcie dumni z tego, że Wasza orkiestra to jesteście Wy i robicie super robotę - mówił Owsiak.
Po uroczystości Jurek Owsiak posadził symboliczne drzewo na skwerze nieopodal ronda i odwiedził tematyczny trolejbus wystrojony w klimaty Dżemu w ramach akcji „Trolejbusem z bluesem”.
Pierwsza próba uhonorowania WOŚP spaliła na panewce
Rondo u zbiegu ulic Bocheńskiego, Hlonda i Bocznej zyskało nazwę Fundacji WOŚP pod koniec grudnia 2023 roku za sprawą uchwały tyskiej rady miasta. Wniosek o nadanie takiej nazwy złożyli razem radni z klubu prezydenta Andrzeja Dziuby, Koalicji Obywatelskiej oraz radna Anita Skapczyk.
Tychy należą do miast, które rokrocznie włączają się w organizację Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielu Tyszan aktywnie pracuje w sztabie, bierze udział w finałach jako wolontariusze, zbiera środki do puszek. Mieszkańcy naszego miasta chętnie uczestniczą i wspierają zbiórki Fundacji. Na przestrzeni lat wsparcie Fundacji trafiło również do naszych tyskich placówek medycznych. Wielu Tyszan korzystało ze sprzętu zakupionego ze zbiórek Fundacji - argumentowali autorzy wniosku w uzasadnieniu.
Co ciekawe, kilka miesięcy wcześniej radna Anita Skapczyk złożyła do magistratu wniosek o nazwanie nowo powstałego skrzyżowania okrężnego ulic Goździków i Oświęcimskiej "Rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Jednak urzędnicy odnieśli się negatywnie do tego pomysłu argumentując, że zaproponowana przez radną nazwa "przekracza liczbę 30 znaków dopuszczonych w powyższej uchwale".