Plan budowy mieszkań dla seniorów Katowicach. Jest koncepcja
Ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała w czasie konferencji w Katowicach, która odbyła się w poniedziałek, 8 lipca, budowę mieszkań dla seniorów. Pilotażowy program ma zostać przeprowadzony w stolicy województwa śląskiego. Powód? Miasto Katowice obfituje w tereny pogórnicze, a to właśnie tam, według zapowiedzi ministry, miałyby powstać mieszkania dla seniorów.
Tutaj w Katowicach jest bardzo dużo terenów pogórniczych. Minister Czarnecka przekazała mi, że chce je tak zagospodarować, żeby powstały tam mieszkania. Mieszkania między innymi ze wspomaganiem pod kątem osób starszych - powiedziała Okła-Drewnowicz.
Propozycje do do programu "budowy mieszkań dla osób starszych ze wspomaganiem" są właśnie przygotowywane. Sam pomysł na nie jest dość prosty - mają być tak zbudowane, aby senior był w stanie funkcjonować w nim samodzielnie. W budynkach znajdowałyby się też np. łatwo dostępne kluby seniora. Na miejscu osoby starsze miałyby także wsparcie wyznaczonych osób do kontaktu w razie problemów.
Pomysł nie jest nowy i w Katowicach już funkcjonuje
Minister zaznaczyła, że poza pomysłami do nowego projektu trzeba również znaleźć finansowanie oraz modelowe rozwiązania budowy i gospodarowania takimi mieszkaniami.
Nawet nie chodzi o to, żeby szukać pieniędzy w budżecie na tego typu rozwiązania, tylko, żeby przygotować "montaż finansowy", aby wielu partnerów weszło w projekt - podkreśliła.
Według minister samorządy mogłyby być zainteresowane, ponieważ jest to tańsze rozwiązanie niż kierowanie coraz większej liczby osób starszych do całodobowych placówek. Nie wyklucza również partnerów prywatnych, którzy mają doświadczenie w budownictwie.
Skoro ministra była już w Katowicach, to modelowych rozwiązań teoretycznie nie musiała szukać daleko, ponieważ dokładnie takie funkcjonują już w Katowicach, na Osiedlu Bażantowo, którego twórcą jest spółka Millenium Inwestycje. Nazywane miastem w mieście osiedle posiada specjalną część dla seniorów nazywaną Enklawą Kryształową, która dosłownie jest taka, jak starała się to przedstawiać na konferencji ministra ds. polityki mieszkaniowej. Rozwiązania tam zastosowane mogłyby posłużyć jako przykład, na którym rząd mógłby oprzeć cały projekt mieszkań dla seniorów.
Seniorzy, którzy mieszkają w Enklawie Kryształowej na Osiedlu Bażantowo w Katowicach, mają zapewnione komfortowe warunki życia. Zresztą głównym celem projektu było pozbycie się wszystkich barier architektonicznych. Budynki są wyposażone w ciche windy i podjazdy, a wszystkie mieszkania spełniają wymogi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
Jestem minimalistką i wybrałam bardzo małe mieszkanie. Trochę szokuje mnie elegancja tego miejsca, to pierwsze tego typu mieszkania w Polsce i chyba nie jesteśmy na to jeszcze przygotowani – mówiła jedna z pierwszych mieszkanek Enklawy Kryształowej na katowickim Osiedlu Bażantowo.
Osiedle Bażantowo przykładem dla ministry ds. polityki senioralnej?
Ważnym punktem Enklawy Kryształowej jest integracja mieszkańców. To zapewnia m.in. salon klubowy, gdzie odbywają się imprezy integracyjne, a na co dzień mieszkańcy enklawy mogą tam spędzić wolny czas na rozmowach, grze w szachy czy w karty. Co więcej, w codziennych sprawach wszyscy mieszkańcy są wspierani przez koordynatora, który odpowiada m.in. za organizację wolnego czasu, pomaganie w codziennych sprawach, takich jak pomoc w codziennych zakupach czy umawianiu wizyt u lekarza. Jak podkreśla jeden z mieszkańców Enklawy, zaletą jest to, że "mieszkamy u siebie, to jest nasze mieszkanie. Możemy przyjąć gości o każdej porze, możemy mieć zwierzęta, ale w razie potrzeby jest guzik, który wystarczy nacisnąć i ktoś przyjdzie z pomocą".