Zakończyła się rewitalizacja Kolonii Zgorzelec w Bytomiu
W ramach rewitalizacji wyremontowano 23 budynki. Wśród nich znalazło się 10 budynków wspólnot mieszkaniowych i 13 komunalnych pustostanów. Inwestycja trwała prawie dwa lata. Prace prowadzone były pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Efekty rewitalizacji można zobaczyć w galerii poniżej.
Co się zmieniło w Kolonii Zgorzelec?
Zadanie nie było proste, szczególnie w przypadku remontu budynków komunalnych, które zostały podniesione z całkowitej ruiny. Od 1999 roku do 2009 roku były wyłączane z użytkowania. Wymagały wymiany stropów, dachów, kominów oraz rektyfikacji, czyli prostowania.
Zakres robót objął m.in. prace konstrukcyjne, renowację elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej i wykonanie nowych instalacji. W ramach rewitalizacji wyremontowane zostały części wspólne budynków. Zaś wkład własny gminy pozwolił na to, by doprowadzić lokale w 7 budynkach do stanu deweloperskiego, a mieszkania w pozostałych 4 budynkach wyremontować pod klucz.
Inwestycja obejmowała również zagospodarowanie przestrzeni między budynkami. Wykonawca wybudował tam plac sportowy, place zabaw i nowe chodniki. Pojawiły się też nowe ławki, kosze na świeci, lampy oraz niezawodna klopsztanga.
Zakończyła się także renowacja w 10 budynkach wspólnot mieszkaniowych. Liderem projektu była spółka ZBM-TBS. W ramach prac m.in. wyremontowano dachy i elewacje, wymieniono instalacje elektryczne, drzwi i okna.
Pierwsi lokatorzy odebrali klucze do mieszkań w Kolonii Zgorzelec
Aktualnie toczą się prace w trzech budynkach przy Kolonii Zgorzelec 24, 25 i 35. Tymczasem do gotowych czterech budynków wprowadzili się już pierwsi lokatorzy.
Wśród nich znalazły się rodziny, którym przysługiwał lokal m.in. z tytułu wykwaterowania z uwagi na planowaną sprzedaż budynku. Tak stało się w przypadku rodziny pana Romualda, który we wtorek 26 marca odebrał klucze do nowego mieszkania.
W dalszych planach jest adaptacja budynku dawnej pralni na mieszkania. Inwestycję przeprowadzą Bytomskie Mieszkania we współpracy z Fundacją Habitat for Humanity. Budynek pralni jest dwukondygnacyjny i znajduje się w centrum Kolonii Zgorzelec. Docelowo ma tam powstać 7mieszkań, w tym 3 przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Historia Kolonii Zgorzelec
Przypomnijmy. Kolonia Zgorzelec została wybudowana w latach 1897-1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników pobliskiej Huty Hubertus. Osiedle obejmuje 34 familoki, w których mogą mieszkać dwie lub cztery rodziny. Kolonia jest przykładem zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. W 2016 roku została włączona do obszaru rewitalizacji.