Kto kupił Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich?
W drugiej połowie września Pałac Donnersmarcków w związku z ogłoszeniem stanu upadłości przez spółkę Inspiration Point S.A. która jest jego inwestorem, został wystawiony na sprzedaż przez Syndyk Masy Upadłości. Zabytek został wystawiony wówczas za 11 milionów złotych.
W trakcie sesji Anna Zasada-Chorab - była wiceprezydent miasta zaproponowała, by pałac został wykupiony przez siemianowicki magistrat. Niestety miasto nie było w posiadaniu tak horrendalnej sumy. Urząd podkreślał, że 11 milionów złotych to dopiero początek wydatków - miasto musiałoby przeznaczyć co najmniej jeszcze raz tyle, by zrewitalizować obiekt.
11 grudnia, grupa Arche ogłosiła, że kupiła zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich.
Ten piękny kompleks pałacowo-parkowy, stanowiący zabytkowy Pałac Donnersmarcków, stanie się częścią naszych działań na rzecz rewitalizacji historycznych obiektów. Cieszymy się, że możemy przywracać takim miejscom życie i blask, łącząc przeszłość z przyszłością - poinformowała w mediach społecznościowych grupa Arche.
Obecnie spółka nie ujawnia planów inwestycyjnych dotyczących siemianowickiego pałacu.
Zobaczcie, jak obecnie prezentuje się kompleks pałacowo-parkowy.
Pałac w Siemianowicach Śląskich przez lata przechodził z rąk do rąk
Przypomnijmy, że w 2005 roku miasto sprzedało zabytek spółce Silesia za zaledwie ok. 311 tysięcy złotych. Następnie pałac przeszedł w ręce firmy Prestige Residences z Katowic. W 2013 roku pałac został sprzedany Grupie Saternus. W 2016 roku zabytek trafił do rąk spółki Inspiration Point S.A.
Grupa Arche, która była wierzycielem Inspiration Point S.A., przejęła większość udziałów spółki, do której należał kompleks pałacowy, w 2022 r. Warto podkreślić, że ostatecznie grupa Arche nie została akcjonariuszem Inspiration Point S.A.
Historia Pałacu Mieroszewskich w Siemianowicach
Kompleks pałacowo-parkowy znajduje się w parku miejskim w centrum miasta. Budowę obiektu rezydencjonalnego w Siemianowicach rozpoczął już w XVII wieku ród Mieroszewskich. Z tego prawdopodobnie czasu pochodzi północne skrzydło budowli, przykryte charakterystycznym dachem mansardowym, zwanym polskim.
Od wschodu przylega do tego gmachu budynek bramny z wieżą zwieńczoną również barokowym hełmem z latarnią. Skrzydła zachodnie powstały w XVIII i XIX stuleciu. Są to budynki dwukondygnacyjne, z trójosiowymi ryzalitami pośrodku fasad. Stylistycznie nawiązują one do klasycyzmu. Pałac Donnersmarcków był kilkakrotnie modernizowany, stąd zapewne obecność neogotyckiej wieżyczki w jednym z narożników. Pod koniec XIX wieku Donnersmarckowie przekazali siemianowicki pałac spółce „Zjednoczone Huty Królewska i Laura” - czytamy w opisie pałacu opublikowanego przez slaskie.travel.pl.
Po II wojnie światowej Pałac Donnersmarcków znalazł się pod zarządem kopalnianym i miał licznych użytkowników, co, niestety, nie uchroniło go przed dewastacją. Budynek wciąż czeka na odnowienie.