Przez 6 miesięcy funkcjonowania poradni zostało przyjętych 353 młodych pacjentów, w tym 78 dzieci i nastolatków skorzystało z pomocy psychiatrycznej.
- Super, że mogliśmy zacząć działać właśnie w czasie pandemii, gdzie te problemy się jakby obnażyły, powiększyły. Dzieci nie mają tych relacji, nie wychodzą z domu. Jednak zamknięcie w 40 metrach z całą rodziną nie wszystkim służy. To są emocje, ciężko je jest gdzieś wyładować - powiedziała nam zastępca prezydenta Jaworzna Monika Bryl.
W poradni przyjmowane są dzieci od 7-go do 18 roku życia borykające się z różnymi problemami.
- Kiedyś borykaliśmy się z problemami takimi jak, problemy szkolno-wychowawcze, czy nieradzenie sobie ze stresem. W tej chwili są to problemy dotyczące agresji, autoagresji, są to też objawy obsesyjno-kompulsywne, czyli wszelkiego rodzaju nerwice u dzieci - powiedziała nam kierownik poradni Iwona Malorny.
Do poradni trafiają dzieci z zaburzeniami lękowymi, odżywiania, depresją, czy po próbach samobójczych.
Z badań wynika, że 1/4 Polaków boryka się z problemami psychicznymi. W 2020 roku odnotowano 12 tys. prób samobójczych, a ponad 5 tysięcy zakończyło się śmiercią. Zatrważające są dane dotyczące prób samobójczych dzieci w wieku od 13 do 18 lat, gdzie nastąpił wzrost o 134 proc. Dosżło do 814 prób samobójczych. Obecnie w Polsce jeden psychiatra dziecięcy przypada na 15 tys. dzieci.
Poradnia prowadzona jest przez Zespół Lecznictwa Otwartego, który wziął udział w konkursie organizowanym przez gminę na wybór realizatorów zadania z zakresu zdrowia publicznego pn. "Zapewnienie dostępności porad psychologiczno-psychiatrycznych dla Mieszkańców Miasta Jaworzna w tym porad telefonicznych oraz indywidualnych". W 2021 roku Gmina dofinansuje zadania umową na kwotę 350 tys. zł.
- Środki na realizację zadania pochodzą z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której członkom należą się podziękowania za pełne zrozumienie problemu i wiele inicjatyw wspierających m.in. profilaktykę zdrowia psychicznego dzieci - mówi Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. Przedsiębiorczości i Współpracy Społecznej.
Pacjenci poradni są pod stałą opieką lekarza psychiatry, który ściśle współpracuje z rodzinami młodych pacjentów, zespołem terapeutycznym poradni oraz uczestniczy w superwizjach klinicznych. Poradnia zlokalizowana jest w centrum miasta, umożliwia to m. in. samodzielne przybycie na sesje terapeutyczne niepełnoletnich pacjentów (oczywiście za zgodą rodziców). Ponadto, dzięki pracownikom ZLO, warunki lokalowe są tak przygotowane, by były w pełni przyjazne dzieciom i młodzieży, a pomieszczenia są wyposażone i dostosowane do potrzeb wszystkich pacjentów.
Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży AZYMUT ściśle współpracuje z Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych, która mieści się w tej samej lokalizacji, tj. ZLO Kościuszko w Jaworznie, co umożliwia bezpośrednią kontynuację psychoterapii i leczenia psychiatrycznego pacjentów, którzy ukończyli 18. rok życia. Co ważne, w poradni są prowadzone treningi umiejętności społecznych (TUS), zapewniające pomoc dzieciom i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi takimi jak np. zespół Aspergera, ADHD.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"