Nowy nadciśnieniowy aparat tlenowy testowany w Jastrzębskiej Spółce Węglowej
Sprzęt pełni dla ratowników górniczych kluczową rolę w sytuacji ratowania osób podczas wypadku w kopalni oraz w zapewnieniu bezpieczeństwa całego zakładu górniczego. Musi on być zatem najwyższej jakości i przetestowany.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej szykuje się zakup kolejnego - jest to nowy, mniejszy i lżejszy nadciśnieniowy aparat tlenowy (ratowniczy). W aparacie tym powietrze jest chłodzone i wzbogacane stałym poziomem tlenu, co ma istotne znaczenie przy prowadzeniu akcji w warunkach tzw. mikroklimatu. Ratownicy obecnie testują sprzęt.
- Wyposażenie ratowników w najnowocześniejszy sprzęt, który ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy ratowników biorących udział w akcjach ratowniczych, to dla nas priorytet. Nie szczędzimy na to środków. Bez wątpienia nowoczesne wyposażenie ratownika przekłada się na sprawnie prowadzoną akcję ratowniczą - mówi Tomasz Cudny, prezes JSW.
- Chcielibyśmy zakupić jeszcze więcej nowoczesnego sprzętu, ale musimy pamiętać o tym, że od momentu pojawienia się nowych urządzeń na rynku, muszą one zostać przetestowane, co trwa długie miesiące i często okazuje się, że nie spełniają oczekiwań ratowników. Zdarza się, że starsze konstrukcje urządzeń długimi latami są niezastąpione, tak jest między innymi z aparatami tlenowymi regeneracyjnymi. Staramy się o to, aby nasi ratownicy byli wyposażeni w najlepszy sprzęt - dodaje.
Miliony złotych na nowoczesny sprzęt dla ratowników górniczych
Przypomnijmy, że od 2020 roku JSW wydała ponad 18 milionów złotych na sprzęt ratowniczy. W 2022 padł rekord - na zakup sprzętu wydano ponad 7 milionów złotych. W pierwszym kwartale tego roku wydano już 1,2 mln złotych.
Kierownicy Akcji Ratowniczych mają do dyspozycji sprzęt znajdujący się w Centralnym Magazynie Ratowniczym, który został utworzony w 2019 roku w Ruchu Zofiówka. Do dyspozycji ratowników są m.in. urządzenia łączności ratowniczej, systemy lokalizacji zaginionych, kamery termowizyjne, urządzenia wentylacyjne, specjalistyczne wysokowydajne agregaty i pompy do wytwarzania piany. Magazyn wyposażony jest również w sprzęt do prowadzenia akcji zawałowych np. w podnośniki pneumatyczne, zestawy poduszek wysokociśnieniowych wraz z osprzętem.
To w sumie 468 urządzeń potrzebnych w akcjach ratowniczych.
- Ponadto, JSW wyposaża Kopalniane Stacje Ratownictwa Górniczego. Jest to głównie sprzęt używany przez ratowników np. łączność ratownicza - również bezprzewodowa, przyrządy pomiarowe i kontrolne, w szczególności analizatory gazów, mierniki stężeń gazów, termometry, pirometry, kamery termowizyjne. Jest sprzęt ochrony układu oddechowego, np. aparaty tlenowe ewakuacyjne, urządzenia testujące szczelność aparatów. Mamy też sprzęt do prowadzenia akcji zawałowych i pożarowych oraz prac profilaktycznych - informuje Tomasz Siemieniec, rzecznik JSW.
Nie tylko sprzęt. Finansowane są także obozy szkoleniowe i specjalistyczne kursy
- W ostatnim roku zakupiono również dużo sprzętu dla wyposażenia tworzonych w KWK Budryk specjalistycznych zastępów ratowniczych – alpinistycznych do prac ratowniczych prowadzonych w wyrobiskach pionowych lub o dużym nachyleniu. Zastępy specjalistyczne alpinistyczne wchodzą również w skład drużyny w Ruchu Zofiówka oraz drużyny w KWK Pniówek. W ubiegłym roku ratownicy wzięli udział w obozie szkoleniowo-kondycyjnym w Tatrzańskim Parku Narodowym, podczas którego odbyli wspólne ćwiczenia z ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego - dodaje rzecznik.
Rozwój ratowników to nie tylko praca z nowoczesnym sprzętem. Jastrzębska Spółka Węglowa finansuje im także różne kursy, a wśród nich m.in. kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, który ukończyło 571 ratowników. To także kursy podstawowe dla ratowników, mechaników sprzętu, kandydatów członków specjalistycznych zastępów do prac ratowniczych z użyciem technik alpinistycznych.

i