Piekarskie ulice kiedyś i dziś. Ulica Bytomska

i

Autor: piekarskiwerk.pl (Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, www.nac.gov.pl / dziś: marzec 2023, autor: Leszek Bensz_

Piekary Śląskie

Jak kiedyś nazywała się ul. Bytomska w Piekarach Śląskich? Będziesz w szoku! Powstała niezwykła mapa

2023-08-11 13:36

Grupa pasjonatów historii - a przede wszystkim historii Piekar Śląskich - stworzyła niezwykłą mapę miasta. Przedstawia ona zmiany, jakie zachodziły w nazewnictwie ulic na przestrzeni minionych 100 lat. Niektóre potrafią naprawdę zaskoczyć, a nawet (z dzisiejszej perspektywy) oburzyć!

Leszek Bensz, Jakub Müller, Łukasz Żywulski, Monika Tomys, Michał Muszalik i Karol Chwastek. Szóstka pasjonatów historii zebrała się razem, by opowiedzieć potomnym o Piekarach Śląskich - mieście, które kochają i w którym żyją. Tak właśnie powstała strona "Piekarski Werk", gdzie publikowane są fascynujące biografie piekarzan, historie znanych budynków czy archiwalne zdjęcia miasta.

Teraz twórcy poszli o krok dalej. W pierwszej kolejności prześledzili, jak zmieniało się nazewnictwo ulic w Piekarach Śląskich na przestrzeni lat. Następnie zebraną wiedzą podzielili się z mieszkańcami, tworząc interaktywną mapę.

Mapę, która - należy podkreślić - udała im się znakomicie.  Narzędzie jest w pełni intuicyjne i proste w obsłudze. Wystarczy najechać kursorem na daną ulicę i kliknąć, a w lewym, górnym rogu wyświetli nam się lista zmian nazewnictwa.

Piekarzanie często pytają o lokalizację ulicy, na której mieszkają, a która wraz z upływem czasu zmieniła swoją nazwę i dziś nie odnajdziemy jej śladu na szyldach, drogowskazach i internetowych mapach. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, stworzyliśmy bazę ulic wraz z interaktywną mapą, które w przystępny sposób pozwolą prześledzić zmiany, jakie zaszły w nazewnictwie ulic Piekar Śląskich na przestrzeni minionych 100 lat - wyjaśniają twórcy Piekarskiego Werku.

Mapa z dawnymi nazwami ulic w Piekarach Śląskich. Najpierw niemieckie, później komunistyczne

Mapa w niezwykle dosadny sposób prezentuje historię Piekar Śląskich, które w czasie II wojny światowej były okupowane przez Niemców. Przykładowo ul. Bytomska w latach 1939-1945 nosiła nazwę "Adolf Hitler Strasse", z kolei ul. Konstytucji 3-go Maja nazywała się "Hindenburgstrasse".

Mapa wiernie oddaje też klimat panujący w powojennej Polsce, kiedy komunistyczne władze chętnie nadawały ulicom, skwerom i budynkom nazwy patronów związanych z władzą. Dla przykładu: po 1945 roku ulicy Bytomskiej patronował Rola-Żymierski, minister obrony narodowej w czasach Gomułki. A ul. Józefską przemianowano na ul. Józefa Wieczorka.

Dopiero po transformacji ustrojowej w całym kraju rozpoczął się długi proces dekomunizacji nazewnictwa. Nazwy wielu ulic powróciły do swojej przedwojennej formy, inne wymyślono całkiem nowe. Wspomniana ul. Wieczorka stała się ul. Jana Pawła II, a ul. Pawła Findera zmieniła się w ul. Maksymiliana Jasionowskiego.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek związanych ze zmianami w nazewnictwie ulic w Piekarach Śląskich, kliknij w mapę poniżej.  

Piekarskie ulice na przestrzeni lat. Interaktywna mapa z historycznymi nazwami ulic w Piekarach Śląskich: 

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek związanych z Piekarami Śląskimi, koniecznie odwiedź stronę Piekarski Werk: 

Jak dobrze znasz miasta województwa śląskiego?

Pytanie 1 z 10
Z którym miastem nie graniczą Katowice?
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/