Już od września w katowickich szkołach ruszy obowiązkowa edukacja klimatyczna. Uczniowie klas siódmych szkół podstawowych będą uczyć się m.in. o wpływie człowieka na zmiany klimatu, zrównoważonej konsumpcji i transformacji energetycznej.
Nad szczegółowym programem pracuje zespół ekspertów, powołany przez prezydenta Katowic Marcina Krupę. W jego skład wchodzą nauczyciele akademiccy, szkolni, przedstawiciele urzędu i rady miasta. Do współpracy zaproszono również organizacje ekologiczne, które właśnie udostępniły szerokiej publiczności kalkulator śladu ekologicznego.
Czym jest ślad ekologiczny?
Ślad ekologiczny to naukowa koncepcja umożliwiająca oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Jak tłumaczą twórcy kalkulatora, "każde nasze działanie wymaga korzystania z określonych zasobów środowiskowych i jednocześnie powoduje skutki, których doświadcza środowisko".
To, ile zasobów zużywamy i ile śmieci produkujemy, można skonfrontować z możliwościami ziemskiego ekosystemu. Kalkulator śladu ekologicznego pomoże oszacować w przybliżeniu nasz jednostkowy wpływ na ziemski ekosystem.
- Koncepcja śladu ekologicznego jest świetnym narzędziem do oceny stopnia realizacji rozwoju zrównoważonego. Społeczeństwo zrównoważone to takie, które nie wykorzystuje więcej niż wynoszą potencjalne możliwości ekosystemów. Każdy z nas ma swój udział w rozmiarach dewastacji Ziemi. Oznacza to również, że każdy z nas, dokonując codziennych wyborów, może przyczynić się do rozwiązania problemu. Warto przyjrzeć się swoim nawykom, zakupom, zastosowanym rozwiązaniom w domu i ocenić jak duża jest nasza ekologiczna, a może raczej nieekologiczna stopa - wyjaśnia prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.
Jak często się kąpiesz i jeździsz samochodem? Kalkulator obliczy Twój ślad ekologiczny
Kalkulator śladu ekologicznego jest dostępny za darmo pod adresem: kalkulator.eco. Pytania zostały podzielone na 9 kategorii:
- Woda
- Jedzenie
- Mieszkanie
- Codzienne podróże
- Wakacje
- Ogrzewanie domu
- Internet
- Elektryczność
- Odpady
Każda kategoria zawiera kilka tematycznych pytań. Przykładowo w kategorii "Woda" musimy określić, ile razy w tygodniu się kąpiemy, czy używamy zmywarki do naczyń i jak często myjemy samochód w myjni bezdotykowej. W kategorii "Ogrzewanie domu" odpowiadamy, czy nasz dom ma dobrą izolację i szczelne okna. Każda odpowiedź ma przypisaną konkretną liczbę punktów, które kalkulator na bieżąco dodaje. Po uzupełnieniu wszystkich kategorii przechodzimy do podsumowania.
Podsumowanie wyników:
- Wynik 200 punktów lub mniej oznacza, że żyjemy w zrównoważony sposób, a nasz ślad ekologiczny nie przekracza udziału w ziemskich zasobach. Taki sposób życia dotyczy niemal 70 proc. ludności Ziemi
- Wynik między 200 a 400 punktów oznacza ślad ekologiczny mniejszy niż średnia europejska. W ten sposób żyje 15 proc. ludzi. Gdyby każdy tak żył, ludzkość potrzebowałaby dodatkowej planety, by sprostać konsumpcji
- Wynik między 400 a 600 punktów to ślad odpowiadający średniej europejskiej, który przekracza trzykrotnie udział w ziemskich zasobach. Gdyby każdy tak żył, ludzkość potrzebowałaby trzech dodatkowych planet. W ten sposób żyje 7 proc. ludzi
- Liczba punktów od 600 od 800 oznacza, że nasz ślad przekracza średnią europejską. W ten sposób żyje ok. 3 proc. ludzkości. Gdyby tak żyli wszyscy, ludzkości potrzebne byłyby jeszcze cztery dodatkowe planety
- Wynik powyżej 800 punktów oznacza ślad zbliżony do tego, jaki pozostawia po sobie przeciętny Amerykanin. By sprostać takiej konsumpcji, potrzeba jeszcze pięć takich planet jak Ziemia. Około 5 proc. ludności żyje w taki sposób.