Katowice poszły na wojnę z "obcymi". O co chodzi?
Katowice podjęły zdecydowane kroki w celu ochrony swojej rodzimej przyrody. 28 kwietnia 2025 roku Fundacja Oceanika, działając na zlecenie Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice, rozpoczęła działania zaradcze wobec inwazyjnych gatunków obcych – żółwi ozdobnych. Akcja ma miejsce w dwóch zbiornikach wodnych: Maroko na Osiedlu Tysiąclecia oraz Stawie Łąka.
Jak będą odławiane żółwie? Metody są bezpieczne
Miasto zapewnia, że odłów żółwi będzie prowadzony z zachowaniem najwyższej ostrożności i z poszanowaniem dobrostanu zwierząt. Stosowane będą dwie główne metody:
- Specjalistyczne pułapki plażowiskowe
- Aktywny odłów ręką i przy pomocy podbieraka
Obie metody są bezpieczne dla zwierząt. Odłowione żółwie zostaną przekazane do kontroli lekarza weterynarii, a następnie trafią do azylu dla zwierząt Fundacji Oceanika w Chrustach k. Kielc., gdzie zostaną otoczone należną im opieką - informuje magistrat.

i
Inwazja żółwi to wina nieodpowiedzialnych opiekunów
Żółwie ozdobne to gatunek, który nie występuje naturalnie w Polsce. Ich obecność w naszych wodach jest wynikiem nieodpowiedzialnych decyzji ludzi, którzy porzucili swoje zwierzęta domowe. Niestety, te egzotyczne gady stanowią poważne zagrożenie dla rodzimej przyrody, ponieważ:
- Nie jest gatunkiem rodzimym, czyli naturalnie występującym w środowisku przyrodniczym w Polsce.
- Jego występowanie w krajowych wodach jest wynikiem ingerencji człowieka (!), a konkretnie uwolnień (porzuceń) dokonanych przez nieodpowiedzialnych opiekunów.
- Jego obecność nie jest neutralna dla zajmowanych stanowisk, za jego pośrednictwem człowiek stwarza zagrożenie dla rodzimej przyrody (m.in. płazów, ryb i bezkręgowców wodnych, żółwia błotnego).
Obecność żółwia ozdobnego w środowisku wpływa negatywnie na populacje płazów, ryb i bezkręgowców wodnych, prowadząc do zamierania ekosystemów wodnych. W niektórych przypadkach mogą także konkurować o stanowiska z żółwiem błotnym, który jest jedynym żółwiem rodzimym dla środowiska przyrodniczego Polski.
Wszelkie prace są realizowane zgodnie z Kompendium zwalczania inwazyjnych gatunków obcych żółwi wydanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Gdzie trafią żółwie odłowione w Katowicach?
Odłowione żółwie zostaną przekazane do kontroli lekarza weterynarii, a następnie trafią do azylu dla zwierząt Fundacji Oceanika w Chrustach k. Kielc., gdzie zostaną otoczone należną im opieką. Żółwie będą miały do dyspozycji 4350 metrów kwadratowych powierzchni oraz oczko wodne o wielkości 3120 m kw. Trafiają tam nie tylko żółwie z odłowu, ale także przekazywane przez prywatne osoby.
