Inwestycje

Bytomskie Wodociągi wracają do korzeni. Inwestycja ma być dumą całego miasta

2025-05-06 14:34

Bytomskie Wodociągi przechodzą transformację! Zmiana nazwy, nowe logo od Medusa Group i plany rewitalizacji historycznej siedziby przy Wzgórzu Św. Małgorzaty to dopiero początek, bowiem plany są bardzo duże.

Bytomskie Wodociągi: Nowa era dla postindustrialnego Śląska?

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne zmienia się nie do poznania! Nowa nazwa – Bytomskie Wodociągi – i logo zaprojektowane przez Joannę Katańską wraz z Medusa Group to symbol zmian, które mają na celu rewitalizację zabytkowych budynków i powrót do historycznej siedziby przy Wzgórzu Św. Małgorzaty. To właśnie tam, gdzie ponad 770 lat temu zaczęła się historia Bytomia, powstanie nowoczesne centrum edukacyjne i park kieszonkowy.

Dzięki planom spółki wyeksponujemy ważne historycznie miejsce, będące kolebką miasta i siedzibą kasztelanii bytomskiej, która powstała na bazie grodu zbudowanego w XI wieku – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Rewolucja w Bytomiu: Od biologicznej oczyszczalni do nowoczesnego centrum edukacji

To właśnie w tym miejscu na początku XX wieku zbudowano jedną z pierwszych w Europie biologiczną oczyszczalnię ścieków. Longin Siemlat, prezes zarządu Bytomskich Wodociągów, podkreśla, że delegacje fachowców z innych ośrodków przyjeżdżały, aby zapoznać się ze szczegółami technicznymi tego obiektu. Już w latach 30. XX wieku oczyszczalnia produkowała i wykorzystywała biogaz.

Remont zabytkowego biurowca: Początek zmian

Bytomskie Wodociągi rozpoczęły prace od remontu zabytkowego budynku biurowego przy ul. Zabrzańskiej. Tam przeprowadzi się administracja spółki.

Siedziba w śródmieściu to w naszym przypadku zbytek. Lepiej, żeby administracja była blisko zaplecza technicznego. Nowa – stara siedziba pozwoli nam na sprawniejsze działanie i bliższy kontakt z bazą techniczną, umożliwi konsolidację administracji z częścią operacyjną, co przyczyni się do usprawnienia pracy i racjonalnego wykorzystania zasobów Spółki – mówi Longin Siemlat.

Dawna spalarnia śmieci z nową funkcją: Bytomski zabytek odzyska blask?

Po zakończeniu prac przy biurowcu rozpocznie się rewitalizacja budynku historycznej spalarni śmieci. Spółka pracuje nad tym projektem od dwóch lat.

Nowy obiekt będzie łączył bogatą historię Bytomia z nowoczesnością oraz nauką. Stanie się przestrzenią społeczną i edukacyjną w nowoczesnym wydaniu. Szklany pawilon pomieści salę do warsztatów, wykładów, a za pomocą nowoczesnych technologii i interaktywnych narzędzi edukacyjnych, młodzież będzie odkrywać tajemnice miejskiej infrastruktury. Aby podkreślić symboliczny charakter miejsca, wyeksponowane zostaną także zabytkowe urządzenia technologiczne, dotychczas zalegające w magazynach – mówi Przemo Łukasik, współzałożyciel studia Medusa Group.

Architekt zwraca uwagę, że inwestycja wpisze się w szlak postindustrialnych zabytków, takich jak Skarpa Bytom, Szyb Krystyna, Elektrociepłownia Szombierki i siłownia byłej huty „Bobrek”. Budynek spalarni śmieci i maszynowni zaprojektował miejski radca budowlany Karl Brugger, autor wielu pereł bytomskiej secesji.

Inwestycja ma być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. W styczniu został złożony wniosek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Projekt zakłada przebudowę i nadbudowę budynku zabytkowej spalarni odpadów oraz zagospodarowanie przyległych terenów poprzemysłowych na cele środowiskowe i edukacyjne.

Nowe logo: Symbol zmian i tradycji

Bytomskie Wodociągi zaprezentowały wizualizacje koncepcji i nowe logo 6 maja. Autorami logo są Joanna Katańska i Medusa Group.

Projekt logo jest oparty na typografii wykorzystywanej w historii miasta i na motywie fali. To połączenie inicjałów oraz fali, inspirowane frakturą. Górna część inicjału wraz z literą B symbolicznie wskazuje na miasto Bytom. Litera W, która zamyka formę u dołu symbolizuje wodę, która płynie w mieście i stanowi podstawę jego funkcjonowania. Pełne rozwinięcie nazwy otacza sygnet, zamykając je w kole jako rodzaj pieczęci, symbolu wielowiekowej tradycji, historii i jakości – tłumaczą autorzy logo.

Śląsk Radio ESKA Google News