Oddział wewnętrzny w rybnickim szpitalu wznowił działalność
Dobre informacje płyną z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybnika. Po świętach wielkanocnych w placówce wznowiono działalność interny.
Uprzejmie informujemy, iż w związku z możliwością zatrudnienia personelu lekarskiego począwszy od dnia 2 kwietnia br. wznowiono udzielanie świadczeń Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Dermatologicznym i Nefrologicznym, który jest zlokalizowany na 10 piętrze - przeczytamy w komunikacie na stronie WSS nr 3 w Rybniku.
Trudna sytuacja WSS nr w Rybniku
Przypomnijmy. 1 lipca 2021 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku zawiesił działalność czterech oddziałów - pediatrii, otolaryngologii dziecięcej, otolaryngologii dorosłych i interny.
O tej trudnej decyzji poinformowała ówczesna dyrektorka placówki Ewa Fica. Tłumaczyła, że sytuacja finansowa placówki jest "katastrofalna". Szpital był wówczas niewypłacalny, a zobowiązania na dzień 31 maja 2021 roku wynosiły ponad 115 mln zł. Dlatego też konieczne było wypowiedzenie warunków pracy i płacy dla 79 lekarzy.
Dyrekcja podjęła negocjacje z medykami, jednak nie wszyscy zgodzili się na nowe warunki. Finalnie ze szpitala odeszło 16 lekarzy, którym nie spodobało się, że zostaną im odebrane dodatki za tzw. zejścia z dyżurów.
W kolejnych miesiącach dyrekcja - zarówno Ewa Fica, jak i nowy dyrektor Jarosław Madowicz - próbowała kilka razy wznawiać działalność oddziały wewnętrznego, ale bez większego skutku. A później było tylko gorzej.
Nowy dyrektor szpitala w Rybniku i stopniowa stabilizacja
Pod koniec listopada 2022 roku definitywnie zamknięto dwa z zawieszonych oddziałów. Padło na laryngologię dziecięcą i laryngologię dla dorosłych. Decyzja była spowodowana brakami kadrowymi. Nowemu dyrektorowi Madowiczowi udało się jednak przywrócić do życia zawieszone oddziały chirurgii ogólnej i neonatologii.
Stabilizowanie sytuacji w szpitalu trwało ponad rok i nie obyło się bez trudów. W listopadzie zeszłego roku wstrzymano przyjęcia na SOR z powodu zachorowań na na wirusa SARS – CoV 2 wśród personelu. Sytuacja powtórzyła się w grudniu, ale w kontekście medyków z oddziały neurologicznego.
Na szczęście początek tego roku przyniósł dobre informacje. Pod koniec stycznia odbyło się oficjalne otwarcie porodówki i neonatologii. Szpital wyremontował i zmodernizował trakt porodowy, dzięki czemu młode mamy i ich nowonarodzone dzieci zyskały teraz komfortowe warunki pobytu.