Industriada 2023 przed nami. Wybieramy najciekawsze wydarzenia
Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń naszego województwa. Czternasta edycja Industriady zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ona 17 czerwca. - W tym roku, po kilku latach przerwy, wracamy do tradycyjnej formuły dwudniowego świętowania - zapowiadają organizatorzy.
Motywem przewodnim tegorocznej Industriady jest sztuka przemysłu. Główne obchody poprzedzi happening, który zaplanowano na 16 czerwca w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Podczas tego wydarzenia będzie można bawić się na koncercie zespołu Big Cyc (godz. 19), natomiast o godz. 21 nastąpi rozświetlenie budynków Ignacego na pomarańczowo, czyli w oficjalnym kolorze Industriady.
Natomiast oficjalne rozpoczęcie święta odbędzie się w Czeladzi, a konkretnie w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia”, w sobotę 17 czerwca o godz. 12. W zrewitalizowanym budynku cechowni dawnej kopalni Saturn otwarta zostanie Mediateka, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W tym roku świętowanie zaplanowano w 46 obiektach w 29 miastach województwa śląskiego. Na program Industriady składa się łącznie ponad 365 wydarzeń. Warto też dodać, że na liście miejsc, w których odbędzie się święto Szlaku Zabytków Techniki, jest sześć obiektów zaprzyjaźnionych, które na co dzień nie są jego częścią. Są to: Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Pałac Schoena w Sosnowcu oraz Wieża wyciągowa w Porębie.
Większość wydarzeń będzie miała charakter otwarty i bezpłatny. - Niewielka część jest płatna, a część dostępna wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsc - przypominają organizatorzy.
Z racji tego, że Industriada zbliża się wielkimi krokami, postanowiliśmy wskazać 10 najciekawszych wydarzeń, na które warto się wybrać. Wskazaliśmy wyłącznie te, na które nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.