Industriada to jedyne w Polsce święto Szlaku Zabytków Techniki, które każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego kraju. Wydawało się, że w ostatnich trzech latach traci jednak na znaczeniu. Spowodowała to przede wszystkim pandemia i obostrzenia, ale także przeniesienie daty na wrzesień i brak nowych pomysłów na rozwój tej ciekawej imprezy. W tym roku niekorzystny trend ma być odwrócony.
Organizatorzy przede wszystkim zdecydowali o przywróceniu czerwcowego terminu czternastej edycji Industriady - odbędzie się ona 17 czerwca 2023 roku pod hasłem Sztuka przemysłu. Po drugie włączyli w święto także kilka prywatnych inicjatyw i poszerzyli krąg tzw. Obiektów zaprzyjaźnionych, w których także odbywać się będą imprezy plenerowe.
Industriada 2023 NOWOŚCI
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, koordynator Industriady 2023 informuje, że konkurs na „obiekt zaprzyjaźniony” 14. edycji święta Szlaku Zabytków Techniki został rozstrzygnięty.
Program tegorocznej Industriady, wraz z obiektami Szlaku Zabytków Techniki, współtworzyć będą:
- Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach – obiekt zgłoszony przez BFC Nieruchomości Johann Bross;
- Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju – obiekt zgłoszony przez Miasto Jastrzębie Zdrój;
- Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie – obiekt zgłoszony przez Gminę Miasto Pszów;
- Marina Gliwice na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez Excellent Agencję Promocyjno-Usługową Ewa Sternal;
- Pałac Schoena w Sosnowcu – obiekt zgłoszony przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu;
- Wieża wyciągowa w Porębie – obiekt zgłoszony przez Gminę Poręba.
Kilka z tych atrakcji gościć będzie turystów Industriady pierwszy raz w historii.
Gdzie jest Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego
Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym, samochodowym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzi 40 obiektów. Każdego roku kilka ubywa ze względu na chwilową lub całkowitą niedostępność (np. dworzec kolejowy w Sosnowcu, huta szkła w Zawierciu).
Szlak ten jest markowym produktem turystycznym, prezentującym najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w regionie śląskim. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. Właścicielami poszczególnych obiektów są samorządy lokalne, osoby prywatne, przedsiębiorstwa prywatne i państwowe.
Pod względem frekwencji każdego roku najczęściej odwiedzanymi atrakcjami są:
- Kopalnia Guido w Zabrzu
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
- Muzeum Chleba w Radzionkowie
- Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich
- Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
- Browar w Żywcu