Gwarki 2024 w Tarnowskich Górach. Sobotnie koncerty

i

Autor: Martyna Urban

Tarnowskie Góry

Gwarki 2024 w Tarnowskich Górach. Bryska i Kaliber przyciągnęli tłumy na rynek ZDJĘCIA

W Tarnowskich Górach właśnie trwają Gwarki - jedna z najważniejszych imprez miejskich w województwie śląskim. W weekend pod sceną ustawioną na rynku zebrał się tłum ludzi. Mieszkańców przyciągnęły koncerty gwiazd. W piątek dla publiczności wystąpił Artur Rojek, a w sobotę scenę zajęli Bryska i Kaliber 44. Zobaczcie zdjęcia z Gwarków.

Gwarki 2024 - święto Tarnowskich Gór

Program tegorocznych Gwarków został opublikowany z lekkim opóźnieniem względem lat poprzednich. Doszło też do kilku znaczących zmian. Zamiast dwudniowej imprezy, mieszkańcom zaoferowano trzydniowe święto. Zrezygnowano jednak pokazu sztucznych ogni, który od wielu lat był zwieńczeniem Gwarków. Fajerwerki ma zastąpić pokaz laserów.

Gwarki 2024 - zdjęcia z piątkowych koncertów

W piątek 6 września dla publiczności na start wystąpiły Tarnogórska Orkiestra Dęta, TG Big Band i Ania Karawan. O godz. 20 burmistrz oficjalnie otworzył imprezę, po czym scenę przejął Artur Rojek z chwytliwymi hitami, które porwały tłum do wspólnego śpiewu.

Gwarki 2024 w Tarnowskich Górach - zdjęcia z soboty 

Jeszcze lepsza zabawa była w sobotę. O godz. 17:15 rozpoczął się koncert Marty Mansfeld, po niej pokaz prawdziwego talentu tanecznego dał Zespół Tańca Nowoczesnego Tess. Publiczność nagrodziła występ tancerzy wielkimi brawami, które przerodziły się się w okrzyki radości, gdy na scenie pojawiła się Bryska. Artystka przy pomocy swoich tanecznych hitów porwała tłum do tańca. Kaliber 44, który wystąpił na  zwieńczenie sobotniej imprezy, nie dał ludziom nawet chwili na oddech, zapodając jeden za drugim swoje legendarne kawałki. 

Pochód Gwarkowski to najważniejszy punkt święta

Kolejne atrakcje czekają na mieszkańców w niedzielę. Jedną z najważniejszych tradycji jest Pochód Gwarkowski, który w maju 2024 r. został umieszczony na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Pochód Gwarkowski jest niedołączaną częścią kulturalnego krajobrazu Tarnowskich Gór od 1957 roku, kiedy to po raz pierwszy odbył się w ramach „Dni Tarnogórskich Gwarków”. Wydarzenie to nawiązuje od dawnych jarmarków miejskich, festynów i parad górniczych.

Oto program Gwarków na niedzielę 8 września:

  • godz. 15-20 - piknik pn. "Postaw na Rodzinę", miejsce: teren przy TCK,
  • godz. 10-21 - jarmark rękodzieła, miejsce: Plac Wolności,
  • godz. 11 - Pochód Gwarkowski
  • godz. 15.00 - "Kronikarz Tarnogórskiego Dziedzictwa", oprowadzenie po wystawie "Sedno. Jerzy Lisek - Rzeźba", pokaz filmu "Portret we wnętrzu", miejsce: Muzeum w Tarnowskich Górach.
  • 17.00 300 chórzystów,
  • 17.30 Anna Jurksztowicz,
  • 18.45 Andrzej Piaseczny,
  • 20.30 T.Love,
  • 22.00 Pokaz laserów.

Czym są Gwarki?

Gwarki to coroczna impreza kulturalno-historyczna. W ramach wydarzenia odbywają się między innymi koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej i rozrywkowej, zawody sportowe, wystawy, kiermasz rzemiosła artystycznego, pikniki i festyny rodzinne, a także historyczny Pochód Gwarkowski, który jest najważniejszy element tarnogórskiego święta miasta.

„Dni Gwarków” nawiązują do „zabaw i komedyj” organizowanych podczas jarmarków miejskich. Od 1561 roku jeden z nich odbywał się na początku września. „Dni Gwarków” odwołują się również do święta górniczego obchodzonego 16 lipca na pamiątkę ponownego odnalezienia rud srebronośnych niedaleko Tarnowskich Gór w 1784 roku - informuje Tarnogórskie Centrum Kultury.

Po raz pierwszy „Dni Gwarków” zorganizowano w 1957 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej przemianowanego kilka lat później na Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które przygotowywało także kolejne edycje imprezy, aż do 1988 roku.