Mural Degi, Szymborskiej i Donnersmarcka w Parku Repeckim w Tarnowskich Górach

i

Autor: Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie

Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry mają nowy mural. Na nim Dega, Szymborska i Donnersmarck

2024-09-07 9:46

Na terenie zabytkowego Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach powstał nowy mural. Znajdziemy go na ścianie dawnego amfiteatru Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”. Jego rozmiary są imponujące - ma 16 metrów szerokości i blisko 4 metry wysokości, dzięki czemu widać go z daleka.

Dzieło upamiętnia trzy wyjątkowe postaci: profesora Wiktora Degę, Wisławę Szymborską oraz księcia Guido Henckel von Donnersmarcka. 

Mural stworzył tarnogórski artysta

Autorem muralu jest tarnogórski artysta, Michał Koloch. Inspiracją do jego stworzenia było ogłoszenie 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz chęć uhonorowania zasłużonych dla Tarnowskich Gór postaci. 

Prace zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmował stworzenie wizerunku słynnej poetki i został zrealizowany pod koniec ubiegłego roku w ramach zadania współfinansowanego przez Powiat Tarnogórski pt. „Obmyślam Świat – Dzień Wisławy Szymborskiej w powiecie tarnogórskim”. Drugi etap polegał na domalowaniu dwóch kolejnych postaci, co udało się dzięki wykorzystaniu środków własnych Tarnogórskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego oraz zaangażowaniu Michała Kolocha. 

Wybór postaci na muralu nie był przypadkowy. Profesor Wiktor Dega to pionier rehabilitacji narządów ruchu w Polsce, który współtworzył jedno z największych europejskich centrów rehabilitacji – GCR „Repty”. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 250 publikacji, a jego wkład w rozwój rehabilitacji jest ceniony na całym świecie. Profesor Dega był także pierwszym Kawalerem Orderu Uśmiechu i posiadaczem licznych odznaczeń, w tym Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - mówi Krzysztof Bergier, wiceprezes Tarnogórskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego. 

Z kolei Guido Henckel von Donnersmarck to zasłużony dla regionu przemysłowiec i filantrop. Wspierał finansowo budowę świątyń oraz innych ważnych obiektów. Był m.in. właścicielem dawnego Pałacu w Reptach, w pobliżu którego powstało dzisiejsze GCR „Repty”. Ponadto na muralu można zauważyć odniesienie do "Pięknej z Rept" - unikalnej unikalnej odmiany jabłoni wyhodowanej w przypałacowym ogrodzie Donnersmarcków.

Uhonorowanie tych postaci to kolejne działanie Tarnogórskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego, realizowane wspólnie z GCR „Repty”. W 2023 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia, w pobliżu dawnego Pałacu w Reptach założono sad jabłoni odmiany „Piękna z Rept”, którą wyhodował ogrodnik rodziny Donnersmarcków. Odmiana ta była niegdyś popularna w Niemczech i na Śląsku, a Stowarzyszenie zajmuje się między innymi jej odtworzeniem na ziemi tarnogórskiej - dodaje Krzysztof Bergier. 

QUIZ. Wisława Szymborska 27 lat temu dostała Nagrodę Nobla. Co ma wspólnego z Korą i Sanah?
Pytanie 1 z 10
Która polska wokalistka zasłynęła ostatnio piosenką z tekstem wiersza Wisławy Szymborkiej "Nic dwa razy"?