Ukraińcy prowadzili kampanie phishingowe
Śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej zakończyło się w grudniu 2024 roku. Prowadzili je funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.
W ramach śledztwa ustalono, że przestępcy podsyłali ofiarom linki do fałszywych stron banku. Logując się na tych stronach, pokrzywdzeni nieświadomie udostępniali swoje dane przestępcom. W ten sposób grupa przestępcza uzyskiwała dostęp do ich rachunków bankowych, z których ściągała pieniądze.
Skradzione środki wypłacane były w różnych bankomatach lub transferowane pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi aby finalnie dokonać wpłat na rachunki kryptowalutowe – mówi podkomisarz Marcin Zagórski, oficer prasowy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Grupa składająca się z obywateli Ukrainy działała od listopada 2022 roku do marca 2023 roku. Na chwilę obecną udało się ustalić 32 pokrzywdzonych. Łączne straty wyniosły ponad 440 tys. zł.
Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw. Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Wobec czterech osób zastosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec dwóch środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 100 tys. zł i zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.
W związku ze zwiększającą się liczbą ujawnionych oszustw dokonywanych z przełamaniem mechanizmów cyberbezpieczeństwa, rekomenduje się zachowanie szczególnej ostrożności przy logowaniu na strony bankowości internetowej. Nie należy nikomu udostępniać loginów i haseł, a w przypadku utraty pieniędzy należy niezwłocznie zawiadomić bank oraz Policję – mówi Michał Binkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach.
![Śląsk Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-VzFJ-YuMP-VJHq_slask-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)