Gotowanie parówek nie jest takie proste
Parówki to bardzo szybkie danie, i do tego tanie. Jemy je na śniadanie jak i na kolację. Są i tacy, którzy parówki serwują sobie nawet jako obiad. Bardzo ważne jednak jest, aby kupować takie parówki, w których składzie przeważa mięso. Tak samo istotny jest sposób, w jaki je przygotowujemy, bo jak się okazuje, robiąc to źle szkodzimy swojemu zdrowiu.
Jak nie powinniśmy gotować parówek
Jeśli do tej pory parówki przygotowywałeś w taki sposób, że wyjmowałeś z lodówki i wrzucałeś od razu do gotującej się wody, to popełniałeś duży błąd. Aby dobrze przygotować parówki, najpierw musimy odczekać, aż po wyjęciu z lodówki nabiorą większej temperatury. Dzięki temu po wrzuceniu do gotującej się wody parówki nie popękają, przez co wyglądają nieapetycznie. Istotniejszą kwestią jest jednak nasze zdrowie. W parówkach może się znajdować duża ilość soli zawierającej azotyny lub azotany. Wrzucając je do wrzącej wody zaczynają się wydzielać szkodliwe związki chemiczne, w tym rakotwórcza nizotamina.
Ze względu na ryzyko wydzielania się szkodliwych związków chemicznych, parówki nie powinny nigdy trafić na grilla. Nie powinniśmy ich również smażyć, aby tym bardziej piec. Zrezygnujmy również z przygotowywania ich w mikrofali - to również jest bardzo niezdrowe.
Jak dobrze ugotować parówki?
Jak w takim razie powinniśmy gotować parówki? To nic trudnego. Najpierw zagotujmy wodę, a następnie zdejmijmy garnek z ognia. Dopiero wtedy wkładamy do niego parówki, które trzymamy w garnku kilka minut. W ten sposób parówki nie będą się gotować, ale stopniowo ogrzewać dzięki czemu nie będą się z nich wydzielać żadne szkodliwe dla naszego zdrowia związki chemiczne.
Jak rozpoznać zdrową parówkę?
Wszyscy zadają sobie zawsze proste pytanie – czy parówki są zdrowe? Odpowiedź na nie trudno znaleźć, ale z pewnością ważny w tej kwestii jest skład parówek, dlatego przy ich zakupie trzeba koniecznie czytać skład na etykiecie. Najważniejsze, aby w składzie parówki przewagę stanowiło mięso. Najlepiej jeśli znajduje się w 80-100 procentach całego składu. Najważniejszym czynnikiem jest jednak sposób, w jaki mięso znalazło się w parówce. Jeśli było oddzielane mechanicznie to znaczy, że wraz z mięsem do parówki dostały się resztki skór, tłuszczu i ścięgien. Oczywiście nie jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia, ale do rarytasów raczej ona nie należy. Ponadto należy w składzie unikać takich składników, jak: fosforany, azotany, stabilizatory, glutaminian sodu, przeciwutleniacze, zagęstniki, regulatory kwasowości czy wzmacniacze smaku.