Górnicy odrzucili propozycję zarządu PGG. Nie zgadzają się na obniżkę pensji
Centrale związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej nie zgodziły się na propozycję zarządu PGG. Przypomnijmy, że władze spółki chciały w dobie kryzysu obiniżyc pensje górników o 20 procent i skrócić czas ich pracy.
- Liczyliśmy się z tym, że zarząd zaproponuje rozwiązania łagodzące skutki kryzysu i że tym rozwiązaniami mogą być bolesne cięcia, nie spodziewaliśmy się jednak, że po raz kolejny za wszystko będzie musiał płacić górnik - czytamy w specjalnym liście związkowców do górników.
Związkowcy przekonują, że trzeba ratować miejsca pracy i całą branżę, ale ciężary jakie trzeba ponieść w dobie kryzysu powinny rozłożyć się równolegle.
– W naszej ocenie można założone antykryzysowe efekty osiągnąć w inny sposób, nie obciążając aż w takim stopniu domowych budżetów górników – podkreśla Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”, a zarazem szef związku w PGG.
Związkowcy uważają, że są inne sposoby na ratowanie górnictwa w czasach kryzysu niż cięcie pensji górników. Centrale związkowe zaproponowały, aby wprowadzić w kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej tzw. przestój ekonomiczny przez jeden dzień w tygodniu.
– Wynagrodzenie pracownika w dniu przestoju nie może być niższe niż 60 proc. jego wynagrodzenia za dniówkę. To zdecydowanie mniej bolesne dla portfeli pracowników, a zarazem nie przekreśla możliwości skorzystania przez PGG z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej. A to przecież właśnie potrzeba skorzystania z tarczy była jednym z głównych argumentów zarządu, aby podpisać porozumienie ograniczające czas pracy i obniżające płace – dodaje Hutek.
Związkowcy chcą, aby obniżenie wymiaru pracy i przestój ekonomiczny przez jeden dzień w tygodniu obowiązywały od 1 maja do końca lipca 2020 roku. Czy zarząd Polskiej Grupy Górniczej przysta na propozycję związkowców? Na razie nic na to nie wskazuje. Tomasz Rogala, prezes PGG powiedział, że propozycja związkowców jest nie do zaakceptowania, a jedynym sposobem na przetrwanie kryzysu jest właśnie obniżka pensji i pakiet działań osłonowych.
Jaką pomoc dla przedsiębiorców oferuje rząd w czasie epidemii?
Posłuchaj podcastu oraz wypowiedzi Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego: