Gliwicka Palmiarnia ponownie otwarta! Czekają tropiki i artystyczna niespodzianka

2025-07-21 12:20

Miłośnicy egzotycznej przyrody mogą odetchnąć z ulgą. Gliwicka Palmiarnia po wakacyjnej przerwie otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Od 19 lipca w przeszklonym budynku w Parku Chopina znów można podziwiać fantastyczne okazy fauny i flory z różnych kontynentów. A na deser czeka na gości wyjątkowa wystawa.

Palmiarnia w Gliwicach otwarta po wakacyjnej przerwie

i

Autor: A. Olejarczyk

Palmiarnia w Gliwicach znów otwarta dla gości

30 czerwca Palmiarnia Miejska w Gliwicach została zamknięta dla odwiedzających. Scenariusz ten powtarza się każdego roku - w wakacje ogłaszana jest coroczna przerwa technologiczna, podczas której Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach wykonuje w budynku niezbędne prace konserwacyjne i modernizacyjne.

Choć niektórym może się wydawać dziwne, że śląskie tropiki zamykają się w środku lata, gdy rodziny planują wspólne wycieczki, a turyści odwiedzają miasto - termin ten jest nieprzypadkowy.  Egzotyczne rośliny, które można podziwiać w Palmiarni Miejskiej, lubią wysokie temperatury. Gdy za oknami panuje skwar można być pewnym, że wyłączenie sieci grzewczej im nie zaszkodzi. Właśnie dlatego przerwy technologiczne są planowane na lato. 

Na szczęście tegoroczna przerwa technologiczna skończyła się w sobotę, 19 lipca. Mało tego, gliwicka palmiarnia wróciła do życia z nową propozycją. W pawilonie historycznym, na górnym poziomie, prezentowane są prace Joanny Zielińskiej "Akvarko" - absolwentki kierunków plastycznych, która od 16 lat zawodowo zajmuje się tatuażem, ale chętnie sięga również po inne techniki.

Wystawa skupia się na twarzach i portretach ukazanych w różnych odsłonach, które autorka uczyniła swoim znakiem rozpoznawczym w malarstwie, rysunku i praktyce tatuatorskiej. Wystawa będzie dostępna od 19 lipca do 23 sierpnia, a jej zwieńczeniem będzie finisaż. To doskonała okazja, aby połączyć kontakt z naturą z doznaniami artystycznymi.

Podróż po strefach klimatycznych świata

Historia Palmiarni Miejskiej w Gliwicach sięga 1880 roku. Wówczas na terenie parku miejskiego (dziś park im. F. Chopina) powstały pierwsze szklarnie. W latach 20. ubiegłego wieku można tam było podziwiać małpy, papugi, węże i żółwie. Obecnie na blisko 2 tys. m kw ogrodu mieszczą się cztery pawilony tematyczne. Można w nich podziwiać ponad 6 tys. okazów fauny i flory z prawie wszystkich kontynentów. W ogromnych akwariach pływają krajowe i egzotyczne ryby, w tym ogromna arapaima, która mierzy 2 metry. Zwiedzanie Palmiarni zajmuje przeważnie 1,5 godziny. 

Na palmiarnię składa się pięć pawilonów, z których każdy przenosi gości w inny zakątek globu, prezentując charakterystyczną dla danego regionu florę i faunę.

  • Pawilon roślin użytkowych: Tutaj przenosimy się w klimat subtropikalny, gdzie królują drzewa cytrynowe, pomarańczowe oraz aromatyczne rośliny przyprawowe, takie jak pieprz, cynamon i kardamon. To prawdziwa uczta dla zmysłów!
  • Pawilon tropiku: Wchodząc do tego pawilonu, poczujemy się jak w sercu deszczowego lasu tropikalnego. Bujna roślinność tworzy charakterystyczne piętra, a wysokie palmy rzucają cień na niższe rośliny. Dodatkową atrakcją jest kaskada, która wpada do oczka wodnego, gdzie można podziwiać piranie, pielęgnice pawiookie i sumy afrykańskie.
  • Pawilon historyczny: To serce Palmiarni, w którym zgromadzono najstarsze i najbardziej okazałe rośliny. Zobaczymy tu feniksy kanaryjskie – palmy, które przywieziono do Gliwic na wystawę botaniczną w 1924 roku i które dały początek temu wyjątkowemu miejscu. Ogromne wrażenie robią również palmy z rodzajów latania i niebochronka, osiągające kilkanaście metrów wysokości.
  • Pawilon sukulentów: W tym pawilonie panuje suchy klimat, idealny dla roślin, które potrafią gromadzić wodę. Można tu podziwiać kaktusy w każdym kształcie i rozmiarze, z kolcami każdego rodzaju. Szczególną uwagę zwracają lithopsy, nazywane żywymi kamieniami, które do złudzenia przypominają kamyki i pochodzą z pustyń Namibii i Afryki Południowej.
  • Pawilon akwarystyczny: To raj dla miłośników podwodnego świata. W czterech zbiornikach słodkowodnych odtworzono środowiska Amazonki, Tanganiki, rzek Azji południowo-wschodniej oraz rzek polskich. Można tu podziwiać spektakularne arapaimy, kolorowe ryby z rodziny brzanek i Botiidae, a także karpie i trocie.
Śląsk Radio ESKA Google News