W Gliwicach powstaną nowe miejskie parkingi?
W czwartek 16 stycznia w Urzędzie Miejskim w Gliwicach odbyło się spotkanie władz miasta, miejskiej urbanistki z przedstawicielami poszczególnych wydziałów i jednostek miejskich. Spotkanie poświęcone zostało możliwościom zwiększenia liczby miejsc parkingowych na terenie Gliwic, na które zapotrzebowanie zgłaszają mieszkańcy. Debatowano nad najbardziej rokującymi możliwościami.
Wśród rozważanych propozycji pojawiły się nowoczesne wielopoziomowe parkingi wkomponowane w miejski krajobraz oraz pełniące jednocześnie funkcje społeczne, z kawiarniami, sklepami, a także terenami rekreacyjnymi na dachach. Co ważne propozycja nie dotyczy tylko ścisłego centrum, ale również poszczególnych dzielnic.
Nowe parkingi w Śródmieściu i innych dzielnicach miasta
Jak powiedziała miejska urbanistka Agata Twardoch, wstępne plany można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy samego Śródmieścia i zakłada nowe parkingi w rejonie dworca PKP i ul. Górnych Wałów, czyli w najbardziej newralgicznych punktach w tym rejonie. Druga część zakłada nowe parkingi w różnych dzielnicach miasta.
- Poszukujemy także przestrzeni na realizację parkingów w poszczególnych dzielnicach - w rejonie osiedli z wielkiej płyty czy w miejscach, gdzie dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe - powiedziała Agata Twardoch, miejska urbanistka.
Nowoczesne parkingi miałyby nie tylko służyć mieszkańcom poprzez miejsca parkingowe, ale również spełniać różne inne funkcje i wpasowywać się w otaczającą je przestrzeń. Miałyby być wielopoziomowe i wielofunkcyjne.
Jak powiedziała Agata Twardoch, na parterze mogłyby znaleźć się usługi dopasowane do lokalizacji. W Śródmieściu powstałyby np. kawiarnie, a w innych dzielnicach np. sklepy wielobranżowe, dyskonty spożywcze, czy sklepy samoobsługowe, które są tam bardziej potrzebne. W planach jest również wykorzystanie w pełni wszystkich kondygnacji obiektu, w tym dachów. W centrum miasta na dachu mogłyby powstać np. tereny rekreacyjne lub sportowe.
- Zależy nam również na tym, żeby parkingi miały wartość estetyczną i wpisywały się w otaczający je krajobraz - nie będą to zatem otwarte żelbetowe konstrukcje - powiedziała miejska urbanistka. - Jesteśmy też świadomi zmieniających się na przestrzeni lat potrzeb komunikacyjnych. Dlatego w momencie, gdy tak duża liczba miejsc parkingowych nie będzie już w danym miejscu potrzebna, chcielibyśmy mieć możliwość zaadaptowania parkingów do innych funkcji - dodała.
Kiedy powstaną nowe parkingi?
Na razie jednak są to tylko wstępne plany. Czy dojdzie od ich realizacji? Tego jeszcze nie wiadomo. Najpierw konieczne jest sprawdzenie, czy rozważane rozwiązania są technicznie, formalnie i funkcjonalnie możliwe do zrealizowania. Analiza możliwości ma pomóc w wyborze pierwszej takiej inwestycji, która może zostać zrealizowana w przyszłości.
Nowoczesny parking automatyczny w Katowicach
Zobacz zdjęcia