Park Zielona Energia Gliwice

i

Autor: PEC Gliwice

Wiadomości

Gigantyczna farma solarna powstanie w Gliwicach. Będzie dostarczać ciepło mieszkańcom

2024-09-05 21:10

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach ogłosiło przetarg na farmę solarną i magazyn ciepła. Magistrat zapowiedział, że będzie to pierwszy etap budowy Parku Zielonej Energii, który ma dostarczyć ciepło do około 30 proc. mieszkańców miasta.

Ogłoszono przetarg na budowę farmy solarnej w Gliwicach

Farma solarna oraz magazyn ciepła, jako część inwestycji pn. "Park Zielona Energia" mają powstać na terenie należącym do PEC-u przy ul. Królewskiej Tamy. Farma ma produkować energię elektryczną oraz cieplną – przede wszystkim ciepłą wodę od maja do września, kiedy w Polsce jest najcieplej. Natomiast magazyn ma zapewnić efektywne funkcjonowanie systemu.

Otwarcie ofert złożonych w przetargu przewidziano na 31 października 2024 r. Natomiast wybrany wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 30 miesięcy na realizację inwestycji.

Głównym elementem Parku Zielonej Energii ma być kocioł wielopaliwowy, w którym możliwe będzie pozyskanie energii m.in. z odpadów nienadających się do dalszej segregacji i recyklingu. Rocznie ma to być około 40 tys. ton odpadów, co powinno przełożyć się na 20 tys. MWh energii elektrycznej i 490 tys. GJ ciepła. Poza tym zaplanowano uzupełnienie instalacji o wielkoskalową pompę ciepła, farmę fotowoltaiczną i magazyn energii.

Zgodnie z zapowiedziami magistratu Park Zielonej Energii ma m.in. ograniczyć liczbę wywożonych na składowiska odpadów komunalnych, przyczynić się do wyeliminowania węgla z produkcji energii, zredukować emisję gazów cieplarnianych, a także zatrzymać wzrost cen energii.

Zobaczcie, jak będzie wyglądał gliwicki Park Zielonej Energii.

Kiedy otwarcie Parku Zielonej Energii w Gliwicach?

Park Zielonej Energii jako inwestycja innowacyjna zapewni gliwiczanom m.in. dostęp do czystego ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Park Zielonej Energii to obecnie jedyne takie przedsięwzięcie w regionie z dofinansowaniem NFOŚiGW. Ma ono zapewnić miastu i powiatowi m.in. wieloletnią stabilizację opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Paliwem dla instalacji mają być odpady resztkowe od mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego.

Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (w grę wchodzą również instytucje i podmioty wchodzące w skład Gliwickiego Klastra Energii).

Instalacja ma powstać na terenie należącym do PEC – Gliwice przy ul. Królewskiej Tamy 135, gdzie obecnie znajduje się ciepłownia. Jest to teren przemysłowy, położony blisko od głównych szlaków komunikacyjnych: autostrady A1, Drogowej Trasy Średnicowej oraz linii kolejowej E30, poza terenami chronionymi przyrodniczo.

Inwestycja ma być finansowana ze środków NFOŚiGW, budżetu Gliwic, środków własnych PEC oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gliwickie PEC planuje rozpoczęcie budowy w 2025 r., a zakończenie w drugim kwartale 2028 roku. Obecnie spółka przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę prac. Na początku lipca został już wybrany inżynier kontraktu: firmy Energopomiar oraz Antea Polska.

Park Zielonej Energii ma zacząć działać w 2028 r.