System odcinkowego pomiaru prędkości

i

Autor: CANARD

Na drogach

Fotoradary w Polsce robią milion zdjęć. Ale to systemy OPP są postrachem

2024-04-10 13:15

Fotoradary w Polsce zarejestrowały prawie milion wykroczeń. Ale to nie one są największym zmartwieniem kierowców. Na Śląsku szybko rośnie liczba systemów odcinkowych pomiarów prędkości.

Kierowcy w Polsce nie mają łatwego życia. Nie dość, że drogi są zakorkowane, w miastach budowane są buspasy, to jeszcze tam, gdzie można byłoby jechać szybciej, montowane są fotoradary i ustawiają się kontrole policji. Ale to nic w porównaniu z najnowszymi wynalazkami zmuszającymi kierowców do zwolnienia. Chodzi o systemy odcinkowych pomiarów prędkości.

Lawinowo rośnie liczba kierowców złapanych na gorącym uczynku i ukaranych. Z najnowszych danych wynika, że odcinkowe pomiary prędkości to pogromcy kierowców. W 2023 r. zarejestrowały ponad 320 tysięcy wykroczeń, czyli dwa razy więcej niż w poprzednim roku! W tym roku rekord zostanie pobity.

Gdzie są fotoradary w Polsce?

Na polskich drogach w ubiegłym roku funkcjonowało 586 urządzeń monitorujących ruch – względem poprzedniego roku przybyło ich 62. Jak wynika z danych Głównego Inspektoraty Transportu Drogowego, które przeanalizowali eksperci rankomat.pl, mimo wzrostu liczby urządzeń łącznie wykryły one mniejszą liczbę przypadków przekroczenia przepisów, niż miało to miejsce rok wcześniej. W ubiegłym roku fotoradary „błyskały” 985 tys. razy, co przełożyło się na 445 tys. mandatów. Rok wcześniej było to 1 mln przypadków naruszenia przepisów oraz pół miliona mandatów.

Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy przyzwyczajają się do tych miejsc i zwalniają, by po przejechaniu fotoradaru ponownie przyspieszyć.

Lista fotoradarów w województwie śląskim

Zobacz, gdzie stoją. Mamy zdjęcia

Gdzie jest odcinkowy pomiar prędkości?

Rośnie efektywność systemu odcinkowego pomiaru prędkości. W ubiegłym roku ta metoda kontroli prędkości była stosowana w 72 miejscach w Polsce – to prawie dwa razy więcej niż na koniec 2022 roku, kiedy ten system kontrolował prędkość w 34 miejscach w kraju. Dwukrotny wzrost liczby urządzeń przełożył się na podobny wzrost liczby wykrytych naruszeń przepisów. W 2023 roku odcinkowe pomiary prędkości wykryły ponad 320 tys. przypadków przekroczenia prędkości wobec blisko 160 tys. takich zdarzeń rok wcześniej.

Odcinkowych pomiarów prędkości jest coraz więcej zwłaszcza na Śląsku. Oto one

  • Gorzyce woj. śląskie DK 78 długość 0,9 km
  • Kostomłoty-Kąty Wrocławskie woj. dolnośląskie A4 długość 8,1 km
  • Lubin woj. dolnośląskie S3 długość 2 km
  • Łosiów woj. opolskie DK 94 długość 2,2 km
  • Tarnowskie Góry woj. śląskie DK 11 długość 1 km
  • Wilcza – Nieborowice woj. śląskie DK 78 długość 2,2 km

W których miejscach są odcinkowe pomiary prędkości?

Rekordzistą w skali całego kraju był w 2023 roku odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 między węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie niedaleko Wrocławia. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy (fotoradar został uruchomiony w lipcu 2023 roku) system zarejestrował w tym miejscu ponad 152 tys. przypadków przekroczenie prędkości, czyli średnio prawie 900 przypadków dziennie. Na tym ośmiokilometrowym odcinku obowiązuje niższe niż standardowo na autostradach ograniczenie prędkości (do 110 km/h), co może powodować, że część kierowców „zapomina” zdjąć nogę z gazu.

Dwa kolejne rekordowe odcinkowe pomiary prędkości znajdują się na drodze ekspresowej S7. Pierwszym z nich jest fotoradar w tunelu między Skomielną Białą i Naprawą niedaleko Rabki-Zdrój. W ubiegłym roku system pomiary prędkości wykrył w tym miejscu ponad 27,4 tys. przypadków naruszenia przepisów. Drugim zaś jest odcinkowy pomiar prędkości na obwodnicy Białobrzegów w woj. mazowieckim, gdzie w ubiegłym roku zarejestrowano 25,5 tys. przypadków przekroczenia prędkości.

Dla porównania miejsce, w którym w 2023 roku klasyczny, stacjonarny fotoradar najczęściej wykrywał naruszenie przepisów, znajduje się w Gliwicach nieopodal skrzyżowania autostrady A1 i A4. W ubiegłym roku urządzenie „strzeliło” ponad 11 tys. razy.  

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego
Pytanie 1 z 10
Jak powinien się zachować kierowca autobusu, chcąc jechać drogą z pierwszeństwem przejazdu?
Prawo jazdy