Festiwal mejKiNG 2020 - sztuka majsterkowania. Impreza odbędzie się po raz czwarty

i

Autor: Stowarzyszenie Warsztat Miejski w Gliwicach Festiwal mejKiNG 2020 - sztuka majsterkowania. Impreza odbędzie się po raz czwarty

Festiwal mejKiNG 2020 - sztuka majsterkowania. Impreza odbędzie się po raz czwarty

2020-10-08 8:23

Warsztaty zdobienia zegarów metodą decoupage, szycia jesiennych kapci, tworzenia świecących breloków z użyciem nici przewodzących ale też warsztaty programowania w pythonie, projektowanie wirtualnego escape roomu, czy prezentacja podstaw CNC - to tylko niektóre z propozycji IV Festiwalu MejKING. Imprezę organizuje stowarzyszenie Warsztat Miejski w Gliwicach.

Tęsknisz za ZPT? Domowe dłubanie to Twoja największa pasja? Lubisz sobie wszystko dokręcić i naprawić własnymi rękami? Zatem ten weekend jest dla Ciebie. Warsztat Miejski zaprasza na doroczne święto twórców, artystów, rzemieślników, majsterkowiczów, a więc czwartą edycję Festiwalu mejKiNG w Gliwicach. W tym roku pod hasłem „Sztuka majsterkowania”.

Będzie ciekawie, jak zwykle, ale inaczej. W tym roku festiwal realizowany jest w sieci. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie wydarzenia odbędą się online. Zamiast stacjonarnych warsztatów, każdy chętny po dokonaniu wcześniejszej rejestracji, otrzyma zestaw materiałów, w specjalnie na tę okazję przygotowanym pudełku, aby w festiwalowe dni, w czasie rzeczywistym połączyć się z prowadzącymi i wspólnie majsterkować.

- Podczas planowania tegorocznej edycji cieszyliśmy się na myśl, że zaprosimy uczestników do Hali Modeli GZUT, to przestrzeń, która sprzyja tego rodzaju wydarzeniom. Przeważyły i przeważają wciąż względy bezpieczeństwa. Dlatego postanowiliśmy zrobić festiwal hybrydowy. Większość prowadzących będzie nadawać z festiwalowego studia, które przygotowujemy w hali. Uczestnicy natomiast po zarejestrowaniu się będą mogli odebrać nasze festiwalowe pudełka, w których znajdą nie tylko niezbędne do poszczególnych warsztatów materiały, ale i prezenty - mówi Magdalena Foltyniak z Warsztatu Miejskiego.

Wprawne oko wypatrzy w grafikach promujących wydarzenie nawiązanie do popularnych programów “Zrób to sam” prowadzonych niegdyś przez Adama Słodowego, na których wychowywały się pokolenia. W tym roku bowiem organizatorzy postanowili przypomnieć nam tę postać w przededniu pierwszej rocznicy jego śmierci. Obecnie ruch “zrób to sam” (ang. Do It Yourself) nabiera tempa, za sprawą internetu, popularne dziś “crafty” i tablice na pinterest pełne pomysłów zastępował niegdyś Słodowy i jego studio. Dlatego właśnie współscenarzysta “Pomysłowego Dobromira” i kultowy pan “złota rączka” z okienka małego ekranu stał się inspiracją dla organizatorów wydarzenia.

W tegorocznym programie znalazły się warsztaty dla dorosłych i dla dzieci - szczególnie zaś - jak podkreślają organizatorzy - takie w których najlepiej uczestniczyć wspólnie. A jest w czym wybierać, bo w tegorocznym programie znalazły się między innymi warsztaty zdobienia zegarów metodą decoupage, szycia jesiennych kapci, tworzenia świecących breloków z użyciem nici przewodzących ale i warsztaty programowania w pythonie, projektowanie wirtualnego escape room, czy prezentacja podstaw CNC.

Aby tradycji stało się zadość dla uczestników festiwalu przygotowano koncert, a w zasadzie koncerty. W sobotę, 10 października, po godz. 19:00 jako pierwszy będzie transmitowany koncert krakowskiego skłądu Gypsyandtheacidqueen i przyjaciele godzinę później o 20:00 rozpocznie się kolejna odsłona projektu “Nastaw ucho”. Muzycy tym razem zmierzą się z repertuarem gwiazd należących do “The 27th Club”. Wieczorem wybrzmią hity Jimmiego Hendrixa, Kurta Cobaina czy Amy Winehouse. W autorskich aranżacjach i ciekawej przestrzeni hali GZUT.

- Drugi dzień Festiwalu to dalszy ciąg warsztatów i wirtualne odwiedziny polskich “makerspace” czyli społecznych pracowni i przestrzeni do majsterkowania. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą m.in. Wytwórnię w Krakowie czy nadmorskie Cumy, czyli miejsca oddające ducha takiej przestrzeni jaką już niedługo uda nam się stworzyć w Gliwicach - tłumaczy Filip Twarkowski z Warsztatu Miejskiego.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem platformy Evenea.pl link - po rejestracji należy odebrać pudełko z materiałami na warsztaty. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Warsztat Miejski w Gliwicach.

Noc naukowców na politechnice Śląskiej już w sobotę 10 października
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?