Jaka będzie pogoda w weekend 24-25 sierpnia w Polsce? Przeważający obszar Polski będzie pod wpływem powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które powstaje nad piaszczystymi pustyniami Iranu, Turcji i północnej Afryki. Jest bardzo ciepłe, suche i silnie zapylone.
Sobota będzie słoneczna i upalna na obszarze całego kraju z temperaturą na południowym zachodzie dochodzącą do 34 st. C. W niedzielę minimalnie zrobi się chłodniej na zachodzie, gdzie nastąpi wzrost zachmurzenia do dużego, a po południu spodziewać się możemy opadów deszczu, burz oraz porywistego wiatru. Na wschodzie w dalszym ciągu upalnie.
Gdzie są ostrzeżenia IMGW przed upałami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami dla całej Polski. W sobotę na 33 stacjach pomiarowych spodziewać się można temperatury maksymalnej przekraczającej lub równej 30 st. C. Najwyższa wartość wystąpi w Raciborzu oraz Opolu.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami IMGW wydało w województwach:
- opolskim
- mazowieckim
- warmińsko-mazurskim
- podlaskim
- łódzkim
- świętokrzyskim (poza powiatami: opatowskim, sandomierskim, staszowskim, buskim, kazimierskim)
- lubelskim (powiaty: bialski, Biała Podlaska, łukowski, radzyński, parczewski, lubartowski, rycki, puławski, hrubieszowski, tomaszowski)
- małopolskim (powiaty: oświęcimski, chrzanowski, olkuski, miechowski)
- śląskim (powiat żywiecki)
- podkarpackim (powiaty: lubaczowskim, przemyskim, Przemyśl)
- kujawsko-pomorskim (powiaty: grudziądzki, wąbrzeski, brodnicki, rypiński, lipnowski, toruński, Toruń, aleksandrowski, radziejowski, włocławski, Włocławek)
- pomorskim (powiaty: nowodworski, malborski, sztumski, kwidzyński)
Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia przed upałem dotyczy województwa:
- dolnośląskiego
- lubuskiego
- wielkopolskiego
- kujawsko-pomorskiego
- zachodniopomorskiego
- pomorskiego (poza powiatami nadmorskimi)
- świętokrzyskiego
- podkarpackiego (powiaty: lubaczowski, jarosławski, przemyski, Przemyśl)
- lubelskiego
- małopolskiego
Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli, 25 sierpnia, do godz. 19.
Jaka pogoda na niedzielę?
W niedzielę przez Polskę, z zachodu na wschód kraju, przemieszczać się będzie zatoka z pofalowanym frontem atmosferycznym, związana z niżem znad Zatoki Botnickiej. Front rozdzieli upalne powietrze zwrotnikowe na wschodzie kraju od chłodniejszego, polarnego morskiego na zachodzie. I dlatego nadal spodziewać się możemy temperatur powyżej 30 st. C, ale także gwałtownych burz z porywistym wiatrem.
Zgodnie z prognozą pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i burz, lokalnie z gradem i z wiatrem do 90 km/h.
Anomalie pogodowe w Polsce
IMGW informuje, że tegoroczny sierpień można jak na razie, uznać za miesiąc bardzo ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą +0,8°C (stan na 22 VIII 2024). W całym kraju rejestrowane są dodatnie anomalie. Najniższe występują na północy oraz w centralnej Polsce (z wartością +0,1°C w Chojnicach i Kole). W obszarze południowej, zachodniej i wschodniej części Polski, wartości anomalii w Polsce przekraczają +1,0°C. Najwyższą wartość anomalii notuje się na Kasprowym Wierchu (+2,2°C).
Jeśli spojrzeć na przeciętnie warunki termiczne w ostatnich niemal 30 latach, to w połowie trzeciej dekady sierpnia powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 21,0°C (Ustka) do 25,0°C (Opole). W przypadku 25 sierpnia wartości te zmieniają się niewiele i tak najniższa wartość oczekiwana to 21,2°C (Hel) natomiast najwyższa wynosi 24,5°C (Tarnów). Tymczasem temperatury są wyższe o 4-6 st. C.