Fabryka Porcelany w Katowicach jakiej nie znacie. Tak wyglądał obiekt, zanim zajęła się nim Fundacja Giesche

i

Autor: Paweł Szałankiewicz Fabryka Porcelany w Katowicach jakiej nie znacie. Tak wyglądał obiekt, zanim zajęła się nim Fundacja Giesche

Ciekawostki

Fabryka Porcelany w Katowicach jakiej nie znacie. Tak wyglądał obiekt, zanim zajęła się nim Fundacja Giesche

Takiej fabryki porcelany, jak ta na zdjęciach, zapewne niewiele osób pamięta. Unikatowy kompleks budynków pochodzących z przełomu XIX i XX wieku przeszedł wiele lat temu kompleksową rewitalizację i dzisiaj stanowi wizytówkę miasta. 10 lat temu jednak nie przypominał jeszcze takiego obiektu, jak dzisiaj.

Fabryka Porcelany przed rewitalizacją miała urbexowy klimat

Fabryka Porcelany w Katowicach to przykład tego, jak powinno się przywracać do życia zabytki industrialne. Dzisiaj to niezwykły kompleks biurowo-usługowy, gdzie swoje miejsce znalazło kilkadziesiąt podmiotów nie tylko handlowo-usługowych. Tak jeszcze przed 2012 rokiem nie było. Obiekt niszczał i powoli popadał w ruinę. Wtedy jednak Fabryka Porcelany została przejęta przez Fundację Giesche, która w ciągu kilku lat zmieniła zupełnie jego oblicze sprawiając, że jest to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Katowic i Śląska. Do tego momentu kompleks najbardziej cieszył fanów urbexu, którzy kochają industrialne klimaty i upadające obiekty. 

Historia Fabryki Porcelany

Początek powstania fabryki datuje się na 1920 rok. Budynek wykupił Richard Czuday. Nazwa „Porcelana Giesche” pojawiła się po raz pierwszy w 1925 roku. Fabryka zaczęła produkcję porcelany elektrotechnicznej. Od 1935 roku wytwarzano tam również figurki. Fabryka produkowała serwisy dla polskich ambasad i jednostek wojskowych. W okresie okupacji niemieckiej fabrykę przekształcono na „Giesche” Porzellanfabrik. Wtedy też zrezygnowano ze złoceń, co było efektem polityki wojennej III Rzeszy, która potrzebowała złoto do finansowania działań wojennych. Dzięki temu łatwo można teraz odróżnić wyroby przedwojenne od tych z okresu II wojny światowej.

W 1952 roku zmieniono nazwę zakładów na „Bogucice”. W roku 1994 fabryka została zamknięta i w ramach prywatyzacji wykupiona przez Spółkę „Porcelana Śląska”. Od 2012 roku właścicielem jest Fundacja Giesche, która stworzyła w tym miejscu multifunkcyjny obiekt Fabryka Porcelany. Sercem fabryki wciąż jest piec, w którym wypala się porcelanę sygnowaną znakiem „Porcelana Bogucice” oraz serie kolekcjonerskie ze znakiem „Giesche”.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Wiadomości ze Śląska Link: https://www.eska.pl/slaskie/