Egzotarium zakupiło teatralne figury zwierząt
Teatr Zagłębia w Sosnowcu, nie tak dawno, wystawił na sprzedaż trzy figury zwierząt – dwa wielbłądy oraz jednego hipopotama. Miało to związek z oczyszczaniem magazynów przez placówkę ze scenografii, która nie będzie już w przyszłości wykorzystywana. Co istotne, figury zostały wykonane zgodnie z naturalnymi gabarytami. To oznacza, że wielbłądy mają po 2,8 metra długości i są wysokie na 2,5 metra. Z kolei hipopotam jest długi na ponad 3 metry, a szeroki na blisko 1,5 metra.
Przypomnijmy, że wielbłądy gościły na scenie w spektaklu "Siódemka", a hipopotam natomiast w "Upiorach".
Zwierzęta szybko zostały sprzedane. Jak się okazało, nabyło je Egzotarium w Sosnowcu, które na początku grudnia zostanie w mieście otwarte.
– Egzotarium nabyło drogą kupna nasze trzy figury zwierząt. Ich transport jeszcze się nie odbył. Na ten moment jesteśmy na etapie dogadywania szczegółów – informuje Roksana Wasilewska, specjalistka ds. promocji i PR w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu. Otwarcie coraz bliżej
Umowę na przebudowę Egzotarium podpisano w 2020 roku. Obiekt, który powstał w 1956 roku i wpisał się na stałe w krajobraz miasta, został wyburzony, a w jego miejsce zbudowano Centrum Edukacji Ekologicznej. Jej wnętrza robią ogromne wrażenie.
W budynku powstała duża sala edukacyjna, w której uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii czy geografii. W środku znajduje się także mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny dotyczący rodzimej przyrody. Korytarze i hole CEE w Sosnowcu zostały z kolei przestrzenią ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. W budynku powstaje również kawiarnia.
Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zwiedzający będzie zaczynał od poziomu -1. Tam znajdują się olbrzymie akwaria z rybami oraz terraria z gadami i owadami. Na parterze mieści się palmiarnia. Nie będzie ona, jak dotychczas, wyłącznie ogrodem botanicznym. Oczywiście, głównymi eksponatami są rośliny, ale swoje miejsce znalazły tu także zwierzęta m.in. legwan zielony. Sama palmiarnia została ponadto podzielone na trzy strefy: klimatu śródziemnomorskiego, pustynną i tropikalną.
Podróż po sosnowieckim Egzotarium kończyć się będzie na szczycie rampy, która kieruje zwiedzających na poziom +1. W tym miejscu znajduje się sala edukacyjna, przestrzeń wystawiennicza, kino edukacyjne, a także kawiarnia. Ponadto otoczenie obiektu także pełni rolę edukacyjną. Wzdłuż szklanej elewacji palmiarni został wybudowany długi zbiornik wodny, gdzie utworzono rodzime zbiorowisko szuwarowe. Integralną częścią budynku jest również Park Bioróżnorodności, który już od jakiegoś czasu cieszy oczy mieszkańców. W zreawitalizowanym parku Jana Fusińskiego nasadzonych zostało m.in. kilkadziesiąt tysięcy krzewów.
Tak jak już zostało wspomniane – oficjalne otwarcie Egzotarium zbliża się wielkimi krokami. Nastąpi to już 2 grudnia.