EC Szombierki w Bytomiu celowo zniszczona? Były właściciel odpowie przed sądem

i

Autor: Archiwum EC Szombierki w Bytomiu celowo zniszczona? Były właściciel odpowie przed sądem

EC Szombierki w Bytomiu celowo zniszczona? Były właściciel odpowie przed sądem

Prokuratura Rejonowa w Bytomiu zapowiedziała złożenie aktu oskarżenia przeciwko byłemu właścicielowi EC Szombierki w Bytomiu. Chodzi o zniszczenia, do jakich doszło, kiedy właścicielem był Rezonator S.A.

Były właściciel EC Szombierki stanie przed sądem

Prokuratura Rejonowa w Bytomiu, prowadzi śledztwo w sprawie uszkodzenia zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. O możliwości przestępstwa przez byłego właściciela EC Szombierki - Rezonator S.A. powiadomił sam prezydent miasta Mariusz Wołosz. Jak informuje bytomski.pl, w trakcie śledztwa przesłuchano 20 osób, zebrano kilkanaście tomów akt. Jednak prokurator nie mógł przesłuchać prezesa spółki, która od 2016 roku zarządzała obiektem. Według dokumentów, które złożył, wynikało, że nie pozwala na to jego stan zdrowia. Czynności jednak z prezesem udało się w końcu przeprowadzić, a prokuratura zapowiedziała złożenie aktu oskarżenia do sądu.

Postępowanie prokuratorskie ma się zakończyć jeszcze w tym roku. 

Elektrociepłownia Szombierki to królowa śląskiego industrialu

EC Szombierki w Bytomiu to jeden z najważniejszych obiektów industrialnych na Śląsku i zarazem najpiękniejszych. Obiekt jak na razie nie miał zbyt wielkiego szczęścia do właścicieli. Najpierw jej właścicielem była spółka Fortum, która w pewnym momencie zdecydowała się na sprzedaż całego obiektu. Przejęła go spółka Rezonator S.A., która miała wobec niego wielkie plany dotyczące rewitalizacji. Ostatecznie z planów nic nie wyszło, a obiekt popadał w jeszcze większą ruinę. Miasto Bytom miało plany, aby przejąć od Rezonatora cały obiekt przy wsparciu urzędu marszałkowskiego, ale i to się nie powiodło. W końcu, w tym roku, obiekt został ponownie sprzedany i tym razem trafił w ręce Grupy Arche.

Warszawski deweloper ma w portfolio liczne osiedla i hotele, ale przede wszystkim ma też duże doświadczenie w zakresie rewitalizacji. Sześć hoteli Grupy Arche powstało w historycznych zabudowaniach. Są to: Koszary Góra Kalwaria, Dwór Uphagena w Gdańsku, Zamek Janów Podlaski, Hotel Tobaco w Łodzi, XIX-wieczny zespół Pałac i Folwark Łochów nad rzeką Liwiec, Cukrownia Żnin. W przypadku EC Szombierki planuje rewitalizację całego obiektu i nadanie mu nowych funkcji. Mówi się o hotelu, kulturze, gastronomii i edukacji. Rozważane jest zlokalizowanie tam manufaktur dawnych rzemiosł. 

EC Szombierki ma już 102 lata

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, dawniej elektrownia Bobrek, jedna z największych na Śląsku, powstała w 1920 roku. Cały kompleks, nad którym wznoszą się trzy kominy fabryczne (najwyższy ma 120 metrów), zajmuje ponad 17 ha. Składają się na niego, tworząc wewnętrzny dziedziniec, budynki kotłowni, maszynowni, pompowni, rozdzielni prądu oraz dwie wieże: węglowa oraz wodna „Zegarowa” z zamontowanym w 1925 roku czterostronnym zegarem marki Siemens und Halske. Budynki o mansardowych dachach z lukarnami wznoszono z trzech rodzajów cegły: zwykłej, glazurowanej i klinkierowej. Projektantami byli kuzyni Georg i Emil Zillmannowie, ci sami, którzy zaprojektowali kopalnię Wieczorek oraz słynne osiedla robotnicze Giszowiec i Nikiszowiec. Jak czytamy na stronie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (zabytkitechniki.pl), w latach 1939-44 elektrownia osiągnęła najwyższą moc 100 MW i „można ją było wtedy uznać za jedną z największych w Europie”.