Starlinki

i

Autor: Adam Rajczyba

Dziwne światła na niebie? To kosmiczny pociąg Elona Muska. Kiedy Starlinki przelecą nad Polską?

2020-04-23 10:58

Przez ostatnie kilka dni mieszkańcy wielu polskich miast mogli obserwować spektakularny przelot satelitów Starlink na nocnym niebie. Kosmiczny pociąg Elona Muska widoczny był też w miastach województwa śląskiego. Kiedy znowu zobaczymy sznur jasnych punktów lecących przez niebo? Już niebawem! Sprawdżcie dokładne godziny na slask.eska.pl! Najbardziej zjawiskowy przelot satelit Starlink nad Polską czeka nas w czwartek, 23 kwietnia.

Dziwne światła na niebie? To kosmiczny pociąg Elona Muska. Kiedy nad Polska przelecą Starlinki?

Widzieliście w ostatnich dniach dziwne i tajemnicze światła, które przelatywały nocą na niebie? Te jasne punkty pędzące jeden za drugim to kosmiczny pociąg Elona Muska. Tzw. Starlinki to sznur satelitów, który ma w przyszłości zapewnić dostęp do internetu wszystkim ludziom na Ziemi. Elon Musk poinformował, że na orbicie zostało umieszczonych już 420 Starlinków! Starlink nad Polską to w ostatnich dniach kwietnia częste zjawisko.

Sznur satelitów wystrzelonych przez firmę SpaceX Elona Muska był widoczny w ostatnich dniach w wielu miastach w Polsce. To już kolejny raz, kiedy firma Elona Muska testuje swoje satelity. Co ważne, kosmiczny pociąg będziemy mogli podziwiać na nocnym niebie jeszcze przez najbliższe kilka dni, aż do 25 kwietnia. Wiemy nawet w jakich godzinach spodziewać się Starlinków na niebie. Konkretna godzina zależy oczywiście od lokalizacji.

Czytaj: Tajemnicze światła na polskim niebie. Co to takiego? To kosmiczny pociąg Elona Muska

Starlinki. Co to takiego?

Jasne, pędzące po nocnym niebie światła, które mogliśmy ostatnio obserwować to nic innego jak satelity stworzone przez firmę SpaceX Elona Muska. W ostatnich kilku tygodniach firma wystrzeliła w niebo kilkadziesiąt satelitów, które mają docelowo zająć miejsce na swoich orbitach. W sumie ma ich być nawet 12 tysięcy. Rozmieszczone na docelowych orbitach będą zapewniały dostęp do internetu w dowolnym miejscu na Ziemi. Zanim jednak trafią na orbity, poruszają się w niewielkich odległościach od siebie tworząc na niebie tzw. kosmiczny pociąg. Od kilku nocy nad Polską widać piątą grupę tych satelitów. I będziemy mogli je obserwować na nocnym niebie przez klika najbliższych wieczorów aż do 25 kwietnia. Starlink nad Polską. Gdzie możemy zobaczyć Starlinki?

Czytaj: Wielkie gwiazdy, wielkie hity, wyjątkowa energia - zapraszamy na koncerty z ESKĄ!

Kiedy kosmiczny pociąg na polskim niebie?

Firma SpaceX stworzyła nawet platformę o nazwie FINDSTARLINK.COM. Dzięki niej wiemy kiedy na polskim niebie pojawi się kosmiczny pociąg.

Najbardziej widowiskowy przelot satelitów Starlink będzie miał miejsce na polskim niebie w czwartek, 23 kwietnia. Szczegóły: Starlink nad Polską. Wyjątkowe zjawisko na niebie w czwartek, 23 kwietnia [ZDJĘCIA]

Poniżej harmonogram przelotu Starlinków nad Polską:

  • 21 kwietnia godz. 22.02 - widoczność przez 6 minut - Starlink 5-6
  • 22 kwietnia godz. 21.02 - widoczność przez 6 minut - Starlink 5-6
  • 22 kwietnia godz. 22.37 - widoczność przez 6 minut - Starlink 5-6
  • 23 kwietnia godz. 21.37 - widoczność przez 6 minut - Starlink 5-6
  • 24 kwietnia godz. 20.37 - widoczność przez 6 minut - Starlink 5-6
  • 24 kwietnia godz. 22.13 - widoczność przez 6 minut - Starlink 5-6

Powyższe godziny podane są dla lokalizacji Warszawy i dokładny czas pojawienia się Starlinków na nocnym niebie w Katowicach czy Gdańsku może się delikatnie różnić. Jednak satelity Elona Muska są tak jasne, że zobaczymy je bez trudu.

Co ważne, do obserwowania kosmicznego pociągu nie potrzebujemy żadnych urządzeń optycznych. Satelity Starlink są wciąż na tyle jasne, że można będzie zaobserwować je nawet z zacienionego miejsca w mieście. Warto wykorzystać ostatnie dni kwietnia do tego, żeby obserwować Starlinki przelatujące nad Polską. Na razie nie wiadomo kiedy SpaceX planuje wystrzelić na orbitę kolejną serię satelitów.

Sonda
Za czym tęsknisz podczas przymusowego pobytu w domu?
COŚ DOBREGO #008