To wyjątkowe święto nawiązuje do założenia na ziemiach polskich Związku Buchalterów 9 czerwca 1907 roku. Przedzierając się przez gąszcz nowych przepisów i zmian podatkowych, księgowi muszą być cały czas na bieżąco.
- Trzeba być osobą skrupulatną, dokładną i taką uporządkowaną, bo nie chcielibyśmy żeby ktoś nam zgubił fakturę. Rachunkowość to nie matematyka i wcale nie trzeba mieć umiejętności typowo matematycznych, bo tutaj liczy za nas program - powiedziała nam Anna Kowalska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.
Doświadczonych księgowych, z ukończonymi aktualnymi kursami nie ma w rejestrach osób bezrobotnych. Te osoby po prostu nie bywają bez pracy.
- Wynagrodzenia oczywiście są zróżnicowane. Początkujący pracownicy po szkole muszą liczyć się z tym, że na początkowym etapie będą zarabiać minimalne wynagrodzenie lub niewiele więcej. Natomiast w zawodzie jest możliwość szybkiego awansu zawodowego i w związku z tym też podwyższania wynagrodzenia - mówi Magdalena Gątkiewicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu.
Szacuje się, że w Polsce pracuje około pół miliona księgowych. Zapotrzebowanie na nich jest jednak cały czas bardzo duże, bo każda firma, każdy sklep, czy zakład musi mieć prowadzoną księgowość.