Najpiękniejszy budynek w Śląskiem. Stoi za nim niezwykła historia
Wskazanie najpiękniejszego obiektu w województwie śląskim to nie jest prosta sprawa. W naszym regionie znajduje się wiele budynków, które wyróżniają się stylem, historią czy urodą. Mówimy tu o obiektach, które przetrwały dziesiątki lat, jak i tych, które są dziełem współczesnym i istnieją zaledwie kilka-kilkanaście lat.
O to, jaki obiekt w Śląskiem jest najpiękniejszy, zapytaliśmy ChatGPT. I ten nie miał zbyt wiele wątpliwości od razu wskazując na budynek, który jest nazywany przez niektórych Wersalem. Chodzi o Muzeum Zamkowe w Pszczynie, czyli pszczyński pałac, który jako jedna z niewielu europejskich rezydencji przetrwała II wojnę światową w nienaruszonym stanie.
Pałac w Pszczynie jak Wersal na Śląsku
AI uzasadniając swój wybór podkreśliło, że jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce – z autentycznym wyposażeniem wnętrz. - To budynek, który łączy piękno, historię i prestiż – na poziomie, który dorównuje największym pałacom Europy. Jeśli ktoś odwiedza Śląsk i pyta, co najpiękniejszego warto zobaczyć – Zamek w Pszczynie to trafiony wybór - przekonuje ChatGPT.
I trudno się z tym nie zgodzić. Historia to tylko potwierdza zwłaszcza, że obiekt był wielokrotnie przebudowywany zyskując na przestrzeni wieków różne style, które widzimy dzisiaj zwiedzając Muzeum Zamkowe. Według zapisów historycznych, w miejscu gdzie znajduje się dzisiejsze muzeum zamkowe, stał obronny zamek gotycki z początku XV wieku, który następnie był przebudowywany. W VI wieku nadano mu styl renesansowy, a w XVIII wieku nabrał bardziej barokowego stylu. W XIX wieku mówiło się o nim, że ma styl francuskiego baroku z czasów Ludwika XIII.
Pałac, a także tereny wokół niego, były jeszcze kilkukrotnie przebudowywane lub rozbudowywane. Kiedy właścicielami byli książęta Anhalt-Köthen-Pless, przekształcili zwierzyniec w park i wznieśli kolejne budowle. Powstały m.in. pałac Bażantarnia w Porębie czy klasycystyczna Ludwikówka niedaleko parku pszczyńskiego.
Najważniejszych zmian, które widzimy do dzisiaj, dokonał książę Hans Heinrich XI, który żył w latach 1833-1907. Był najdłużej panującym księciem na zamku w Pszczynie.
W latach 1870-1876 dokonano przebudowy na podstawie projektu wybitnego architekta francuskiego Aleksandra Hipolita Destailleura.
Pałac w XX wieku, w czasie I wojny światowej, odegrał znaczącą rolę będąc cesarską Główną Kwaterą i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. To tutaj szef sztabu gł. marszałek Paul von Hindenburg oraz szef sztabu wsch. generał Erich von Ludendorff podejmowali decyzje wojskowe zmieniające oblicze ówczesnej Europy. W 1922 roku Pszczyna została włączona do odrodzonego Państwa Polskiego.
Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Zamkowe. To jedno z nielicznych tego typu muzeów w Europie, które zachowało historyczne, bogate wyposażenie. Liczna sztukateria, eksponaty i nietypowe detale stanowią esencję i powód, dla którego Muzeum Zamkowe w Pszczynie nazywane jest "Polskim Wersalem".
Jeśli nie pałac w Pszczynie, to kto?
Oczywiście z Muzeum Zamkowym w Pszczynie nie jest tak, że był to jeden, jedyny wybór, jeśli chodzi o najpiękniejszy obiekt województwa śląskiego. Wśród innych kandydatów, którzy spokojnie zasługują na takie miano, znalazły się:
- Willa Goldsteinów w Katowicach - Neorenesansowa willa z lat 1872–75, wzniesiona przez przemysłowców Abrahama i Józefa Goldsteinów, związanych z branżą tartaczną i deweloperską.
- Pałac Dietla w Sosnowcu - Reprezentacyjna willa przemysłowca z końca XIX wieku. Eklektyczna fasada i bogato zdobione wnętrza prezentują przepych epoki i lokalne ambicje architektoniczne.
- Pałac Kawalera w Świerklańcu - To pełnokrwisty „klasyk”: połączenie piękna, śladu historii i funkcjonalności, jedyny tak dobrze zachowany z dawnych rezydencji budowanych w stylu neobarokowym.
- NOSPR w Katowicach - Nowoczesna sala koncertowa zaprojektowana przez Tomasza Koniora. Łączy ceglaną estetykę industrialnego Śląska z prestiżem światowej klasy akustyki i architektury.
Świerklaniec i jego Mały Wersal - zdjęcia
