Projekt zatytułowany Centrum Bezpieczeństwa i Rekreacji przewiduje również stworzenie na ternie OSP miasteczka rowerowego. W planach jest również zakup mobilnej sceny oraz fantomów do resuscytacji, narko-gogli i alko-gogli.
- Chcemy żeby każdy dzieciak z miasta przyjechał, zobaczył jak naprawdę działa Straż Pożarna. Żeby zobaczył jak pali się ogień, jak go gasić i jak reagować. Będzie cała armatura strażacka. Dzieciaki będą miały możliwość ubrania się jak prawdziwy strażak w umundurowanie strażackie i podejścia do tego pożaru pod nadzorem dorosłych strażaków - powiedział nam druh z OSP Dąbrowa Narodowa Przemysław Tomczyk.
Centrum Bezpieczeństwa i Rekreacji znajdować się będzie na terenie placu przy OSP Dąbrowa Narodowa w Jaworznie (ul. Strażacka 11). Będzie to kompleks rekreacyjno-prewencyjny, gdzie mieszkańcy będą mogli poszerzać swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa.
Kompleks składać się będzie z:
1) nawierzchni asfaltowej wraz z oświetleniem i drenażem, przystosowanej do przejazdu ciężkich samochodów pożarniczych, na której powstanie miasteczko rowerowe dla najmłodszych mieszkańców miasta , gdzie będą mogli doskonalić swoje umiejętności i poznawać zasady i przepisy ruchu drogowego. Miasteczko rowerowe zostanie namalowane na nawierzchni asfaltowej (pasy jezdni, przejścia dla pieszych, znaki drogowe, przejazd kolejowy, rondo sygnalizacja świetlna, itp.). Cały obszar placu i miasteczka rowerowego będzie objęty monitoringiem. W obrębie placu zostaną zamontowane ławeczki oraz kosze na śmieci;
2) mobilnej rozkładanej sceny w formie przyczepy, która będzie wykorzystywana do organizowania wydarzeń kulturalno- sportowych między innymi: obchodów uroczystości miejskich i dzielnicowych, koncertów, festynów, występów podopiecznych z klubów miejskich, kół gospodyń wiejskich, przedszkolaków i młodzieży ze szkół, organizacji turniejów sportowych;
3) wyposażenia sali szkoleniowej znajdującej się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Dąbrowa Narodowa w Jaworznie, w niezbędne elementy i pomoce dydaktyczne m.in.: dwa fantomy do resuscytacji wraz z monitorem prawidłowego uciskania, dwa zestawy torb medycznych PSP R1, dwa manekiny osoby dorosłej o różnej wadze, które będą służyły do nauki ratowania osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych, zestaw sztucznych ran pozorujących, dwa defibrylatory AED w tym jeden ćwiczebny, walizka narkotykowa z wyposażeniem, narkogogle, aslko-gogle, zestaw 25 kompletów ubrań dla dzieci imitujących ubranie strażackie, 25 dziecięcych hełmów strażackich, symulator zagrożeń pożarowych.
4) dwóch budynków gospodarczych o powierzchni do 35m2, w których składowane będą ww. elementy.
Koszt projektu to milion trzysta tysięcy złotych. Głosować na niego można do końca września.