Porozumienie o współpracy w tym zakresie zostało podpisane pomiędzy przedstawicielami GZM, miastem Sosnowiec, gdzie przeloty będą się odbywać, dostawcami usług dronowych – firmami Dronehub oraz Pentacomp oraz Łukasiewicz - Instytutem Lotnictwa.
Celem jest przygotowanie i wspólne przeprowadzenie cyklicznych pilotaży w realnych warunkach miejskich w kontekście rozwoju automatycznego transportu pilnych ładunków medycznych z wykorzystaniem dronów.
- To jednak jest region, w którym urbanizacja, duża liczba samochodów, duża liczba mieszkańców, duża liczba zabudowy, która ogranicza możliwości rozbudowy dróg, które już mamy, powoduje że musimy szukać rozwiązań, które przyspiesza transport, zwłaszcza medycznego - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
- Nas bardzo cieszy postawa prezydenta Chęcińskiego, postawa Sosnowca, że możemy takie rozwiązania testować, implementować nowe technologie. To jest wszystko bardzo ważne, ale zwróćmy tez uwagę, że bardzo nowatorskie i nowoczesne. Takich rozwiązań nie ma. Stąd ten pilotaż i możliwość koordynowania przez Metropolię takich testów i takich pilotaży - dodaje Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Metropolii GZM.
Celem jest to, aby drony mogły wykonywać różnego rodzaju misje w trybie autonomicznym, czyli bez obecności człowieka. Zanim to będzie możliwe, wariantem pośrednim jest przeprowadzenie pilotaży w trybie automatycznym. Oznacza to, że obsługa drona w sposób zdalny kontroluje jego przelot, a trasa tego przelotu została wcześniej zaprogramowana.
- Projekt, który będziemy realizować w Sosnowcu to kolejna okazja do potwierdzenia trafności zastosowania dronów i stacji dokujących firmy Dronehub. W pilotażu wezmą udział dwie nasze stacje dokujące, każda wyposażona w mechanizm kartezjański, czyli robotyczny podajnik, który automatycznie pobierze defibrylator ze skrytki w stacji dokującej i umieści go w dronie. Po wykonaniu lotu, podobny mechanizm odbierze przesyłkę z drona i umieści ją w skrytce w stacji docelowej – tłumaczy Vadym Melnyk, założyciel i prezes Dronehub.
Dzięki zastosowaniu dronów w ratownictwie, czas potrzebny na dostarczenie niezbędnego sprzętu medycznego na miejsce zdarzenia może zostać znacząco skrócony.
- Dron porusza się w linii prostej, nie stoi w korkach, nie błądzi, nie potrzebuje czasu na zebranie się zespołu ratowników. A czas jest absolutnie kluczowy w ratowaniu życia i zdrowia ludzi. System Dronehub umożliwia transport także innych pilnych przesyłek medycznych, jak np. próbki krwi – zauważa Vadym Melnyk.
Pilotaż, który zostanie przeprowadzony w Sosnowcu i Metropolii GZM, jest wspólnym projektem firm i instytucji zaangażowanych w rozwój technologii dronowych w Polsce. Loty będą odbywały się jesienią i potrwają kilka dni.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"