Regularne picie drinków przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób. Do tej pory nie łączono ich ze rozrywkowym stylem życia. A tymczasem, jak dowiedli naukowcy na podstawie 12-letnich badań, regularne drinkowanie powoduje m.in, kataraktę i odpowiedzialne jest za łamliwość kości.
Wszystkiemu winien jest jeden składnik. To alkohol.
Polecany artykuł:
Skutki picia alkoholu
O tym, że alkohol stwarza zagrożenie dla zdrowia pojedynczych osób i całych społeczności, wiadomo od dawna. Dotychczasowe badania wskazują m.in. na związki jego konsumpcji z takimi chorobami, jak marskość wątroby, udary czy różne typy raka.
Jednak, jak zwracają uwagę autorzy nowego opracowania opublikowanego w prestiżowym magazynie "Nature Medicine", brakowało systematycznej analizy wszystkich zdrowotnych skutków, które mogą się pojawić w wyniku nadużywania alkoholu. Podjęli się tego naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego, którzy przeanalizowali dane na temat ponad pół miliona osób z różnych części Chin.
Jakie choroby wywołuje alkohol?
Wyniki potwierdziły wpływ alkoholu na ryzyko 28 schorzeń wymienianych przez Światową Organizację Zdrowia.
Po drugie, wskazały na wzrost zagrożenia 33 innymi chorobami, w tym:
- dną moczanową
- kataraktami
- niektórymi złamaniami kończyn
- owrzodzeniami układu pokarmowego.
Wyniki badań naukowców o alkoholu
Naukowcy przebadali pół miliona osób. To jedne z największych badań.
33 proc. badanych mężczyzn deklarowało, że alkohol pija regularnie - co najmniej raz w tygodniu, spożywając go średnio (w przeliczeniu na czysty alkohol) 286 gramów tygodniowo. Wśród obecnie pijących 62 proc. przyznało, że sięga po alkohol cod nia, a 37 proc. od czasu do czasu upija się. Wśród kobiet tylko 2 proc. deklarowało picie co najmniej raz w tygodniu (przyjmując w tym czasie średnio 116 g czystego alkoholu).
Informacje objęły stan zdrowia z okresu 12 lat, różne elementy stylu życia, w tym właśnie spożycie alkoholu, a także genetykę ochotników.