pogotowie i policja Przemyśl

i

Autor: Facebook Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Policjant z Przemyśla pchnięty nożem

Dramat

Dramat w Łaziskach. Osiem osób ewakuowanych z zaczadzonego domu

2024-04-13 9:38

Zatrucie czadem w Łaziskach. Aż osiem osób zostało ewakuowanych z domu w Łaziskach Górnych z powodu zagrożenia zatrucia czadem. Wśród nich byłą osoba niepełnosprawna i troje dzieci. Pięć osób trafiło do szpitala w różnym stanie, gdzie są poddawani tlenoterapii.

Dramat rozegrał się w nocy z czwartku na piątek w jednym z domów w Łaziskach Górnych. Mieszka w nim osiem osób i wszystkie musiały być ewakuowane z związku z alarmem czadowym. Pięć z nich, w tym troje dzieci zostało zabranych do szpitala, gdzie poddawane jest terapii tlenowej.

Gdzie doszło do zatrucia czadem?

Informację o podejrzeniu zatrucia czadem w budynku przy ul. Kwiatowej w Łaziskach Górnych służby otrzymały przed północą – podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK). Dyżurny śląskiej straży pożarnej doprecyzował, że chodzi o dom jednorodzinny, zamieszkały przez osiem osób.

W budynku przebywało ośmiu mieszkańców (siedem osób ewakuowano, jedna osoba niepełnosprawna, dozorowana przez ratownika). Pomiar atmosfery w budynku na parterze wykazał 70 ppm. W wyniku zdarzenia piec osób zostało poszkodowanych w tym troje dzieci. Wszystkie osoby przytomne, zabrane do szpitala. O godz. 00.43 zakończono działania na miejscu zdarzenia – opisywało w porannym raporcie WCZK.

Co jest przyczyną zatrucia czadem?

Po interwencji strażacy zakazali korzystania z używanego pieca w domu przy ul. Kwiatowej w Łaziskach Górnych do czasu przeprowadzenia jego przeglądu oraz przeglądu przewodów kominowych. Prace mają być wykonane jeszcze dzisiaj, aby mieszkańcy po pobycie w szpitalu mogli wrócić do swojego miejsca zamieszkania.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia czadem są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Jak się mówi kocham Cię po śląsku? QUIZ Śląski słownik miłosny
Pytanie 1 z 14
Jak się mówi po śląsku kocham Cię