Bielsko-Biała

i

Autor: Paweł Sowa, Wydział Prasowy UMBB

Wiadomości

Straty po powodzi na Śląsku. To miasto ucierpiało najbardziej

2024-09-21 14:52

W sobotę, 21 września we Wrocławiu odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami, gdzie wstępnie oszacowano straty poniesione w wyniku powodzi. Jak poinformował wojewoda śląski Marek Wójcik, na terenie województwa uszkodzeniu uległy 553 drogi, 95 mostów, ponad 3 tys. budynków mieszkalnych i ponad 1500 budynków gospodarczych.

Powódź 2024. Wstępne straty na Śląsku

Uszkodzone m.in. 553 drogi, 95 mostów, 3022 budynki mieszkalne oraz 1518 budynków gospodarczych - taki wstępny stan strat w województwie śląskim w obszarze objętym stanem klęski żywiołowej podał w sobotę, 21 września wojewoda śląski Marek Wójcik. We Wrocławiu odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami, które służyło zebraniu wstępnych szacunków strat i kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z odbudową miejsc dotkniętych powodzią w południowo-zachodniej Polsce.

Razem, gdyby zsumować ten obszar objęty stanem klęski żywiołowej, mówimy o 553 (uszkodzonych) drogach, 95 mostach, 91 szkołach, 43 przedszkolach, 3022 budynkach mieszkalnych, 136 budynkach użyteczności publicznej i 1518 budynkach gospodarczych. To jest stan strat w województwie śląskim w obszarze objętym stanem klęski żywiołowej - podsumował Wójcik, zastrzegając, że obecnie jest jeszcze za wcześnie na podawanie konkretnych wycen strat po powodzi.

"Nie wiemy dokładnie, w jakim stanie np. budynki będą zniszczone, czy będą wymagały wyburzeń, czy też będą po prostu się nadawały do remontu" - zaznaczył. Najmocniej w wyniku powodzi - jak podkreślił wojewoda śląski - ucierpiały powiat bielski i miasto Bielsko-Biała.

To są 244 uszkodzone drogi, 33 mosty, 38 szkół, 16 przedszkoli. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne to jest 1366 budynków mieszkalnych, 32 budynki użyteczności publicznej, 734 budynki gospodarcze i pięć ośrodków zdrowia - wymienił.

Wojewoda zwrócił przy tym uwagę, że samorządowcy wskazują na kwestie związane z infrastrukturą. "Na to, że w rejonie górskim wszystkie drogi, mosty, przepusty przy rzekach są po prostu zniszczone pod naporem bardzo szybko spływającej wody. To są rzeczy, które wymagają na pewno pilnej zmiany i tutaj te straty są bardzo duże" - mówił. Zaznaczył też, że obecne natychmiastowe odbudowanie infrastruktury niewiele da, ponieważ wiadomo, że najpierw muszą być podniesione wały przeciwpowodziowe - w niektórych miejscach o 80 cm. "Mosty muszą być podniesione w stosunku do tego, co zostało zbudowane często kilkadziesiąt lat temu" - dodał.

W powiecie cieszyńskim - jak relacjonował dalej Wójcik - uszkodzone są 154 drogi, 28 mostów, 18 szkół, 17 przedszkoli, 901 budynków mieszkalnych, 68 budynków użyteczności publicznej, 436 budynków gospodarczych, jak również jeden ośrodek zdrowia. W powiecie raciborskim uszkodzonych jest 121 dróg, 26 mostów, osiem szkół, pięć przedszkoli, 346 budynków mieszkalnych, 17 budynków użyteczności publicznej, 218 budynków gospodarczych. W powiecie pszczyńskim uszkodzone są 34 drogi, osiem mostów, 27 szkół, pięć przedszkoli, 409 budynków mieszkalnych, 19 budynków użyteczności publicznej i 130 budynków gospodarczych.

Robiliśmy również rozeznanie w innych powiatach i w niektórych miejscowościach te straty również będą spore - dodał wojewoda śląski.

Wychowankowie poprawczaka w Raciborzu pomagają usuwać skutki powodzi. Są chętni do pomocy

Zniszczone powodzią Kłodzko. Rozmowa z wójtem