Wiadomości

Dodatkowy nabór do wojska w grudniu. MON chce mieć więcej żołnierzy

2024-12-15 20:28

Ministerstwo Obrony Narodowej zwiększy liczbę żołnierzy. Polska armia trzecia najliczniejsza w NATO. Jeszcze w grudniu pojawi się projekt rozporządzenia. Chodzi o dodatkowe powołania do dobrowolnej służby wojskowej na ten rok. W okresie szkolenia kandydaci mają zarabiać tyle, co żołnierze zawodowi.

Nabór do dobrowolnej służby wojskowej

Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowała o projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczącym zwiększeniu limitu powołań do dobrowolnej służby wojskowej. Jeszcze w grudniu powinien być gotowy w formie rozporządzenia. To oznacza, że w grudniu na powołania mogą liczyć kolejne osoby z listy oczekujących. Dzięki temu liczba żołnierzy zostanie zwiększona, co wpłynie na obronność kraju.

Ile żołnierzy liczy polska armia?

Polska armia pod koniec października 2024 roku liczyła około 205 tys. żołnierzy, łącznie z Wojskami Obrony Terytorialnej. To sytuuje ją na trzecim miejscu pod względem liczebności w NATO. W tej chwili więcej żołnierzy mają tylko Stany Zjednoczone (1,3 mln żołnierzy) i Turcja (481 tys. żołnierzy). Według zapowiedzi ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, do końca 2024 roku polska armia ma liczyć 207,5 tys. żołnierzy. Wiele zależy od powołań do dobrowolnej służby wojskowej.

MON wyjaśnia, że obecne przepisy nie pozwalają na powoływanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej kolejnych ochotników. Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 20 marca br., w którym określono jako limit 44 550 powołań do takiej służby. Jak czytamy, do 19 listopada tego roku takich powołań było już 42 000 - na tę liczbę składały się powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na szkolenie podstawowe oraz bezpośrednio na szkolenie specjalistyczne z pasywnej rezerwy.

Przysięga żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej

Zobacz zdjęcia

Powołanie kolejnych ochotników nie będzie możliwe w związku z wykorzystaniem limitu powołań określonym w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu - informuje KPRM.

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma obecnie do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej:

  1. zawodową służbę wojskową,
  2. terytorialną służbę wojskową,
  3. dobrowolną zasadniczą służbę wojskową

Dodatkowo kandydaci mają dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę.

Jeśli kandydat wybierze dobrowolną służbę wojskową, to przejdzie przez dwa etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej.

W czasie szkolenia kandydatowi przysługuje:

  • wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł
  • prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska)
  • na czas służby żołnierz ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
  • żołnierz może wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia
  • żołnierz może przerwać służbę w dowolnym momencie.
Dostałbyś się do wojska? Rozwiąż QUIZ z wiedzy niezbędnej zawodowemu żołnierzowi
Pytanie 1 z 13
Najdłuższą lądową linię graniczną Polska posiada z: