Dni wolne od pracy w 2024. Majówka potrwa "wieki"
Jeśli planujecie urlop już na przyszły rok, to mamy dla Was świetną wiadomość: obok dni urlopowych przysługujących nam w ramach umowy o pracę będziemy mogli dodatkowo skorzystać z 13 ustawowo wolnych dni. Mało tego, część z nich wypada w taki sposób, że czeka nas kilka bardzo długich weekendów.
W 2024 roku będziemy mieli do przepracowania ponad 2000 godzin w ciągu 251 dni roboczych. Ustawowo, jeśli pracujemy dłużej niż 10 lat, będziemy mieli do dyspozycji 26 dni urlopowych. 20 dni będzie dla tych, którzy mają staż pracy mniejszy niż 10 lat. W przyszłym roku każdy będzie mógł liczyć na dni ustawowo wolne od pracy.
Kalendarz ustawowych świąt 2024. To nasze wolne dni
Święta ustawowe to dni, które z marszu zapewniają nam wolne. Lista świąt jest stała. Część wypada w określone na stałe dni, a daty pozostałych są ruchome. Według kalendarza świąt na 2024 rok dni wolne ze względu na święta przypadają w następujących terminach:
- Nowy Rok - 1 stycznia (poniedziałek)
- Trzech Króli - 6 stycznia (sobota) - wolne będzie można odebrać w wyznaczonym przez pracodawcę terminie
- Wielkanoc - 31 marca (niedziela)
- Poniedziałek Wielkanocny - 1 kwietnia (poniedziałek)
- Święto Pracy - 1 maja (środa)
- Święto Konstytucji 3 Maja - 3 maja (piątek)
- Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Świętego - 19 maja (niedziela)
- Boże Ciało - 30 maja (czwartek)
- Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP - 15 sierpnia (czwartek)
- Wszystkich Świętych - 1 listopada (piątek)
- Święto Niepodległości - 11 listopada (poniedziałek)
- Boże Narodzenie (pierwszy dzień) - 25 grudnia (środa)
- Boże Narodzenie (drugi dzień) - 26 grudnia (czwartek)
Długie weekendy w 2024. To będzie najdłuższa majówka świata
W tym roku dodatkowe trzynaście dni układa się w taki sposób, że będzie można sobie tak zaplanować urlopy, aby wydłużyć sobie weekendy. Pierwszy długi weekend może wypaść już na początku roku, bowiem 1 stycznia wypada w poniedziałek, więc możemy zyskać co najmniej trzy dni wolne na przełomie 2023 i 2024 roku. Drugi długi weekend może wypaść jeszcze w tym samym tygodniu, ale wszystko zależy od tego, czy uda się dogadać z pracodawcą, który przyzna dzień wolny w piątek 5 stycznia. Może również przyznać wolne w poniedziałek 8 stycznia. Tak czy siak będziemy mieli wtedy drugi długi weekend i to w ciągu kilku dni.
Trzy dni długiego weekendu "grozi" nam tradycyjnie przy Świętach Wielkanocnych. Kolejny przypada na majówkę, dzięki której możemy mieć nawet 5 dni wolnego. 1 maja przypada bowiem w środę, a 3 maja w piątek. Jeśli dobierzemy sobie jeden dzień wolny, wtedy możemy naprawdę wypocząć albo... wydłużyć Majówkę 2024 biorąc jeszcze wolne 29 i 30 kwietnia, czyli za poniedziałek i wtorek.
W maju długi weekend będziemy mieli też dzięki świętu Bożego Ciała, które przypada w czwartek, 30 maja. Tu jednak trzeba sobie dobrać dzień wolny by mieć cztery wolne dni.
W sierpniu wszystko też się układa w długi weekend. Święto Wojska Polskiego przypada na 15 sierpnia, czyli w czwartek, więc dobierając dzień wolny zyskujemy cztery dni wolnego.
W listopadzie również możemy liczyć na długi weekend ze względu na Wszystkich Świętych, które wypada w piątek 1 listopada, oraz Święto Niepodległości, które wypada w poniedziałek 11 listopada.
Ostatni długi weekend w 2024 roku przypada na Święta Bożego Narodzenia, które przypadają na środę i czwartek 25 i 26 grudnia. To oznacza, że pracownik może sobie dobrać jeden, albo kilka dni wolnych i mieć nawet tydzień wolnego. Można sobie ten wypoczynek wydłużyć nawet do Nowego 2025 Roku, który przypada na środę 1 stycznia.