Bytom

Dla Ślązaków kaszubskie szopki są niemal egzotyczne. Wyjątkowa wystawa w Bytomiu

2024-12-25 20:45

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu możemy zobaczyć niezwykłą świąteczną wystawę „Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby”. Kaszubskie szopki zdecydowanie różnią się od tych śląskich, które dobrze znamy. Nie należy spodziewać się tradycyjnej szopki ze żłobkiem, stajnią i Trzema Królami.

Kaszubskie szopki w Muzeum Górnośląskim

W kaszubskiej wersji betlejek w biblijnej scenie Bożego Narodzenia zobaczyć można rybaków, sieci rybackie, foki, delfiny, muszle, łodzie, a nawet Posejdona lub Jezusa we wnętrzu muszli perłopław.

- Inscenizacje scen Bożego Narodzenia są przeróżne. Mamy Świętą Rodzinę płynącą łodzią, jak również przewróconą łódź symbolizującą stajenkę. Wśród darów składanych Dzieciątku są w przeważającej liczbie ryby. Jednym z najciekawszych obiektów jest „Pokłon Trzech Króli” zaaranżowany pod kopułą z morskiej fali, nad którą widnieje złota gwiazda. Wygląda to trochę tak, jakby pokłon składało również samo morze. Na wystawie są także szopki w formie karuzeli i pozytywki - powiedziała dr Daria Misiak, kuratorka wystawy.

Ekspozycji towarzyszy szum fal, odgłosy mew i… dźwięki kaszubskich kolęd z kolekcji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Nie zabraknie też piasku i sieci rybackich.

- Zgromadzone na ekspozycji szopki, choć nasze, polskie, ze względu na motywy przedstawienia sceny Bożego Narodzenia są dla nas niemal egzotyczne - powiedziała Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Zobaczcie, jak prezentują się kaszubskie szopki bożonarodzeniowe.

Tradycyjne kaszubskie stajenki

Na ekspozycji zobaczyć można blisko czterdzieści szopek kaszubskich wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Helu, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.

- Mieszkańcy Śląska najczęściej wyjeżdżają nad morze zimą, nie mają więc okazji, żeby zobaczyć kaszubskie szopki w jej „naturalnym środowisku”. Do przygotowania tegorocznej ekspozycji zainspirował nas pomysł Muzeum Helu. Placówka w czasie pandemii wypożyczała szopki do innych miejsc. Była to tzw. „wędrująca szopka” - powiedziała dr Daria Misiak.

Wystawa będzie czynna w drugi dzień świąt Bożego narodzenia. Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące kaszubskich szopek będzie można poznać już w czwartek 26 grudnia, podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie. Start o godz. 14:00. Zwiedzanie poprowadzi Anna Grabińska-Szcześniak. Wstęp będzie w cenie biletu na wystawę czasową.

Ekspozycja dostępna jest do zwiedzania od 13 grudnia do 2 lutego 2025 roku.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Godziny otwarcia muzeum

W czwartek 26 grudnia muzeum będzie czynne w godzinach od 12:00 do 17:00.

W pozostałe dni muzeum będzie czynne zgodnie z harmonogramem:

  • w poniedziałki – nieczynne,
  • wtorki i piątki – od 9:00 do 15:00,
  • środy i czwartki – od 12:00 do 18:00,
  • soboty – od 11:00 do 16:00,
  • niedziele – od 12:00 do 17:00.