Dąbrowa Górnicza Wielki Piec

i

Autor: mat. pras.

Inwestycje

Dąbrowa Górnicza: ArcelorMittal Poland zakończył kosztowną modernizację wielkiego pieca

ArcelorMittal Poland zakończył modernizację wielkiego pieca w swoim zakładzie w Dąbrowie Górniczej. Kosztowała ponad 720 mln złotych. Prace remontowe oraz proces rozruchu urządzenia trwały ponad cztery miesiące. W tym czasie produkcja surówki żelaza była prowadzona w drugim piecu, który został ponownie uruchomiony w styczniu po kilkumiesięcznej przerwie.

Według informacji przekazanych przez spółkę, modernizacja wielkiego pieca w zakładzie w Dąbrowie Górniczej była największą tego typu inwestycją przeprowadzoną w Polsce. Dla ArcelorMittal Poland (AMP) to także największy projekt inwestycyjny od czasu budowy walcowni gorącej w Krakowie. Dzięki tej modernizacji, instalacja w Dąbrowie Górniczej będzie miała szansę działać przez kolejne 15 lat.

Jedna z największych inwestycji w Polsce

Dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, Wojciech Koszuta, wyraził przekonanie, że ta inwestycja w nowoczesne rozwiązania i technologie umożliwi stopniowe przechodzenie w kierunku produkcji stali o niższym poziomie emisji. Wielki piec to kluczowy element w procesie wytwarzania surówki żelaza z rudy żelaza, a następnie przekształcania jej w stal płynną w stalowni.

Warto podkreślić, że Polska posiada dwa wielkie piece, zlokalizowane oba w zakładzie w Dąbrowie Górniczej. Remont jednego z tych pieców rozpoczął się w marcu, a testy rozruchowe poszczególnych elementów instalacji miały miejsce w drugiej połowie lipca. Po przeprowadzeniu tych testów, wielki piec został oficjalnie uruchomiony na początku sierpnia. W trakcie prac remontowych na placu budowy pracowało około tysiąca osób, a w całym przedsięwzięciu uczestniczyło blisko 50 firm.

Modernizacja wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej

Modernizacja obejmowała wiele aspektów, takich jak wymiana wyłożenia węglowego w garze pieca oraz modyfikacje innych instalacji. Część z tych rozwiązań była wcześniej testowana w ramach projektów badawczo-rozwojowych. Skonstruowano również innowacyjny układ chłodzenia oraz oczyszczalnię gazu wielkopiecowego, a także wprowadzono nowy system odpylania.

Dzięki nowym rozwiązaniom udało się zwiększyć efektywność wykorzystania wody chłodzącej oraz zmniejszyć ilość odpadów. W hali lejniczej zastosowano nowy system odpylania, co nie tylko poprawi warunki pracy, ale także obniżyło emisje pyłowe z instalacji. Dzięki wymianie zestawów dyszowych, które mogą spalać gaz koksowniczy lub ziemny oraz pył węglowy, udało się znacząco zredukować emisję dwutlenku węgla oraz obniżyć zużycie wody i energii. Poziom hałasu generowanego przez instalację również został zmniejszony.

Celem modernizacji było także zwiększenie niezawodności urządzeń, co udało się osiągnąć m.in. dzięki modernizacji systemu automatyki oraz instalacji najnowszej generacji sterowników. Nowy system załadunku pieca umożliwia lepszą kontrolę nad procesem podawania materiałów wsadowych, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia ilości produktów ubocznych o aż 70 procent.

ArcelorMittal Poland jest jednym z głównych producentów stali w Polsce i ma duży wpływ na kształtowanie krajobrazu przemysłowego kraju. W jego skład wchodzą różne zakłady, w tym huty w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie, a także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, które są największym producentem koksu w Europie. Koncern ArcelorMittal, do którego należy ArcelorMittal Poland, jest światowym liderem w produkcji stali.

ESKA Śląsk

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/