Górnicy

i

Autor: PGG

Quiz

Czy znasz śląskie zawody? To trudny QUIZ nawet dla mieszkańców Górnego Śląska

Czy znasz nazwy zawodów po śląsku? Na Górnym Śląsku ludzie ciężko pracują i są specjalistami w wielu branżach. Nie mieszkają tutaj sami górnicy. Sprawdź, czy wiesz, jak nazywają się śląskie zawody i rozwiąż quiz. Wynik 10/11 będzie świadczyć o tym, że dobrze znasz język śląski.

Ślązacy pracują w wielu zawodach, których nie ma w innych rejonach Polski. Wiadomo, że Śląsk to górnicy. Ale przygotowaliśmy quiz, który udowodni, że mieszkańcy Śląska nie pracują tylko w kopalniach, a wykonują także inne zawody. Niektórzy mogą być zaskoczeni.

Na Śląsku coraz bardziej popularne są zawody niezwiązane z przemysłem ciężkim i wydobywczym. Powstają całe dzielnice zajmujące się nowymi technologiami, budowane są ogromne wysokościowce, w których pracują inżynierowie IT, zajmujący się sieciami informatycznymi i dostarczaniem rozwiązań informatycznych firmom.

W pytaniach quizowych pytamy o tłumaczenie śląskich zawodów na język polski i odwrotnie: podajemy pytanie po polsku i prosimy o przetłumaczenie na język śląski. Gotowi? No to start. Wynik 10/11 będzie bardzo dobry.

Czy znasz śląskie zawody? Rozwiąż quiz w języku śląskim

Pytanie 1 z 11
Na początek coś łatwego. Rechtor to:

Według ekspertów Personnel Service, którzy przygotowali zestawienie profesji przyszłości, do 2028 r. wzrośnie zapotrzebowanie na pięć zawodów, które zyskują na popularności. Chodzi m.in. o

  • specjalistów od energii odnawialnej
  • specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa
  • specjalistów ds. edukacji online
  • specjalistów od AI
  • ekonomiści kryptowalut

Na Śląsku jest wiele uczelni wyższych, które przygotowują specjalistów w tych zawodach. Za niedługo także te zawody doczekają się śląskich tłumaczeń.