Spór prawny o opłacanie abonamentu RTV nadal trwa. Wszystkiemu winne są przepisy ustawy o opłatach abonamentowych uchwalone w kwietniu 2005 r. Mija już 18 lat, a ustawa nie była nowelizowana więc nie nadążą za rzeczywistością. Nie przewidziano wówczas, że programy telewizyjne będziemy mogli oglądać w komputerach czy smartfonach. Nie było także wiedzy o tym, że pojawią się nadawcy konkurujący na filmy z TVP, czyli Netflix, Disney + czy YouTube.
Czy za oglądanie Netflixa trzeba płacić abonament RTV?
I właśnie z tego powodu rodzą się nieporozumienia i poczucie niesprawiedliwości u widzów.
- Nie po to kupiłem Netflix, żeby jeszcze płacić abonament RTV. To niesprawiedliwe. TVP nie oglądam już ładnych parę lat. Mam kablówkę z zagranicznymi programami i to mi wystarczy – mówi Jan Nawrocki z Katowic.
Okazuje się, że prawo w tym przypadku jest bezlitosne. Abonament RTV jest w jego przypadku obowiązkowy. Nie może też korzystać z żadnych zwolnień od opłat. Ustawa o abonamencie RTV skupia się bowiem na samym posiadaniu telewizora i nie ma znaczenia, czy ktoś ogląda TVP przez 24 godziny na dobę, czy nawet nie włącza go przez cały rok. Abonament RTV jest należnością za samo posiadanie odbiornika telewizyjnego.
Kluczowy dla ustawy jest fakt posiadania telewizora, co jest wystarczającą przesłanką, aby uznać, że dzięki niemu ogląda się programy telewizyjne. W obecnej ustawie pojęcie odbiornik radiofoniczny i telewizyjny „rozumiany” jest w jego tradycyjnej formie jako radio oraz telewizor.
Jeśli więc masz telewizor i oglądasz Netflix, to w 2023 r. musisz miesięcznie zapłacić abonament 27,30 zł i dodatkowo opłatę za Netflix 29 zł.
Telewizja na komputerze i tablecie. Czy trzeba płacić abonament RTV?
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 września 2019 roku ustalił, że osoby oglądające telewizję bądź słuchające radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź też tabletu oraz innych urządzeń nie wymienionych w ustawie o opłatach, nie są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jeśli jednak mamy telewizor to abonament RTV trzeba zapłacić.
Jedyną szansą na legalną rezygnację z opłacania abonamentu RTV jest udowodnienie, że telewizor trwale jest niesprawny (nie można go włączyć) lub nie ma możliwości odbioru telewizji (brak gniazda antenowego, lub brak anteny). W takim przypadku telewizor traktowany jest wyłącznie jak mebel, a nie odbiornik telewizyjny.
- Warunkiem jest jednak to, że urządzenie, z którego użytkownik korzysta, nie jest dostosowane jednocześnie do natychmiastowego odbioru programu – mówi prawniczka Aleksandra Kolbusz z kancelarii Media, cytowana przez Wirtualne Media.