Dziecko samodzielnie przechodzi przez jezdnię

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przepisy

Czy pierwszoklasista może sam bez rodzica iść do szkoły? Policja zabrała głos

2024-09-02 7:52

2 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Rodzice pierwszoklasistów mają twardy orzech do zgryzienia, bo nie wiedzą, czy powinni osobiście zaprowadzać swoje dzieci do szkoły. Głos w sprawie zajęła Komenda Główna Policji. Przepisy regulujące samodzielne chodzenie dzieci po chodnikach są rygorystyczne.

Rozpoczęcie roku szkolnego rodzi sporo zasadniczych zmian w życiu rodziców i uczniów. Zwłaszcza pierwszoklasistów. Obowiązek szkolny związany jest nierzadko z koniecznością dowiezienia dzieci do szkoły. Często zdarza się jednak tak, że uczeń ma do pokonania krótki odcinek po chodniku lub przez przejście dla pieszych. I wtedy rodzi się zasadnicze pytanie: czy pierwszoklasista może iść do szkoły sam bez rodzica?

Dzieci chodzą do szkoły bez rodziców. Są przepisy

Rodzice mają uzasadnione obawy, czy ich dzieci mogą w świetle prawa samodzielnie chodzić do szkoły. Komenda Główna Policji zabrała głos w tej sprawie i powołuje się na istniejące przepisy drogowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 tej ustawy, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. W zapisie podkreślono, że nie dotyczy to strefy zamieszkania - tyle przepisy. Sporo zależy jednak od interpretacji.

Przepisy zezwalają na samodzielne, bez opieki korzystanie z drogi dziecku, które ukończyło 7 lat. Jeśli to możliwe towarzyszcie (rodzice) swoim pociechom w drodze do szkoły, zwłaszcza w pierwszych dniach nauki - mówi nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. 

Jednocześnie podkreśla, że zapis ten nie zwalnia rodziców, opiekunów i nauczycieli z wykazywania troski o bezpieczeństwo dzieci. Zwrócił się również do nauczycieli, aby podejmowali inicjatywy związane z przekazywaniem wiedzy i kreowaniem właściwych postaw w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży.

Czy dziecko może samodzielnie przejść przez drogę?

Rodzice lub opiekunowie, jak zaznaczyli policjanci, powinni wybrać dziecku najbezpieczniejszą trasę do szkoły, zastrzegając jednocześnie, aby z niej nie zbaczali. Dotyczy to także sytuacji, w których trzeba przejść na drógą stronę jezdni przez przejście dla pieszych.

Z kolei kom. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji zwróciła uwagę, aby rodzice, zanim pozwolą dziecku na samodzielna drogę do szkoły, ustalili z dzieckiem godziny wyjścia i powrotu, a także sposoby kontaktowania się w nagłych sytuacjach, sprawdzili i ocenili, jak dziecko radzi sobie z samodzielnym otwieraniem i zamykaniem mieszkania oraz zadbali o właściwe przechowywanie przez dzieci kluczy.

Bardzo ważne jest by uczyć dziecko korzystania z przejść dla pieszych. Przed przejściem zatrzymujemy się i rozglądamy: lewa-prawa-lewa. Nie przechodzimy zza samochodu, żywopłotu, na zakręcie, przed wzniesieniem - przypomniała policjantka.

Patrole policji przy przejściach dla pieszych

Zobacz zdjęcia

Czy w drodze do szkoły dziecku musi towarzyszyć rodzic?

Obowiązujące przepisy prawa nie sankcjonują sytuacji, która określałaby obowiązek każdorazowej obecności rodzica lub opiekuna dla dziecka powyżej 7. roku życia, które np. samodzielnie idzie do szkoły, czy wychodzi z domu na plac zabaw, to rodzic lub opiekun musi mieć wiedzę, gdzie, na jak długo oraz z kim się takie dziecko przebywa.

Policja przytacza tu art. 106 Kodeksu wykroczeń, w którym określono, że "kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".

Quiz dla kierowców. Te przepisy powinniście mieć w małym palcu!

Pytanie 1 z 10
Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego to:
Listen on Spreaker.