Śmierć dyrektor liceum w Częstochowie
Małgorzata Kaim, pełniąca dotąd funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, zmarła rano, 14 stycznia. Informację o jej śmierci potwierdził Urząd Miasta Częstochowy. W szkole odbyło się spotkanie rady pedagogicznej z przedstawicielami samorządu i władz oświatowych. W związku z tragicznym wydarzeniem uczniowie i nauczyciele placówki zostali objęci pomocą psychologiczną.
Urząd Miasta Częstochowy wydał w tej sprawie oficjalny komunikat. Oto jego pełna treść:
"We wtorek 14 stycznia do Wydziału Edukacji UM Częstochowy wpłynęła informacja przekazana przez wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego o śmierci dyrektor szkoły - pani Małgorzaty Kaim.W szkole odbyło się spotkanie grona pedagogicznego szkoły z udziałem naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miasta Częstochowy Dariusza Kapinosa oraz przewodniczącego Rady Rodziców.
Skontaktowano się także z Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w celu udzielenia niezwłocznej pomocy psychologicznej uczniom i nauczycielom I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w trudnej dla społeczności szkoły sytuacji.
Naczelnik Wydziału Edukacji pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami szkoły.Pani Małgorzata Kaim pełniła funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie od roku szkolnego 2015/2016. Jako dyrektor oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z pasją i sukcesami realizowała swoje zadania i obowiązki, angażując także szkołę w liczne projekty edukacyjne, kulturalne oraz społeczne.
Była wielokrotnie wyróżniana nagrodami m.in. Ministra Edukacji, Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Częstochowy oraz wieloma innymi za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej. Otrzymała tytuł Honorowego Profesora Oświaty przyznawany za znaczący i uznany dorobek zawodowy przez Ministra Edukacji Narodowej. Jej uczniowie byli wielokrotnie laureatami ogólnopolskich konkursów i olimpiad przedmiotowych.
Śmierć p. Małgorzaty Kaim jest bolesną stratą dla całego częstochowskiego środowiska oświatowego."
Jak podaje klobucka.pl, z nieoficjalnych informacji wynika, że w ostatnich miesiącach w I LO miały miejsce napięcia wśród grona pedagogicznego, które doprowadziły do sprawy sądowej. Tragedia może być powiązana z niepokojącymi wydarzeniami, w tym próbą samobójczą jednej z nauczycielek, po której szpital poinformował prokuraturę.
Władze miasta, kuratorium oraz organizacje wspierające nauczycieli zadeklarowały, że będą uważnie obserwować sytuację i podejmować działania mające na celu wsparcie społeczności szkolnej.
Prokuratura zajęła stanowisko w sprawie
Rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Południe poinformował o wszcęciu śledztwa w tej sprawie w dniu 15 stycznia 2025 roku. Ma ono dotyczyć doprowadzenia człowieka do targnięcia się na własne życie, poprzez namowę lub udzielenie pomocy. Jak dodano, taka kwalifikacja prawna śledztwa jest przyjmowana przez prokuratorów w sytuacji podejrzenia zamachu samobójczego.
- W toku dotychczasowego śledztwa ustalono, że 14 stycznia 2025 roku w mieszkaniu na terenie Częstochowy osoby najbliższe ujawniły zwłoki 55-letniej kobiety. Prokurator przeprowadził oględziny miejsca zdarzenia i oględziny zwłok. - poinformowano.
Co ciekawe, początkowo, w wyniku czynności stwierdzono, że do śmierci nie przyczyniły się działania osób trzecich.
Celem dalszego śledztwa jest wszechstronne wyjaśnienie okoliczności śmierci pokrzywdzonej. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona sekcja zwłok zmarłej, celem ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonu. Ponadto przesłuchiwani będą świadkowie, którzy mogą posiadać wiedzę na temat okoliczności przedmiotowej sprawy.
Zmarli z województwa śląskiego w 2024 roku
Potrzebujesz pomocy? Nie jesteś sam!
Jeżeli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:
- 800 70 2222 - CAŁODOBOWY - Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
- 800 12 12 12 - CAŁODOBOWY - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 116 111 - CAŁODOBOWY - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- 116 123 - CAŁODOBOWY - Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
- 112 - CAŁODOBOWY - Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia