Turystyka

Cuda Polski 2024: Bielsko-Biała cudem województwa śląskiego. To nasz "Mały Wiedeń"

National Geographic ogłosił w poniedziałek, 10‬ czerwca ogłosił wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024. Zgodnie z przewidywaniami w województwie śląskim tytuł ten otrzymało miasto Bielsko-Biała. "Mały wiedeń" zdeklasował dwóch innych kandydatów z naszego województwa.

Cuda Polski 2024: Poznaliśmy zwycięzców plebiscytu

Zakończył się plebiscyt "Cuda Polski 2024" organizowany przez National Geographic. O miano nowych cudów Polski ubiegało się 48 niezwykłych, czasem zupełnie nieznanych miejsc z 16 polskich województw. Kandydatów wskazywały lokalne organizacje turystyczne, przewodnicy oraz sami mieszkańcy. Decydujący głos należał do czytelników magazynu „National Geographic Traveler”. Na wszystkie kandydatury łącznie oddano  rekordowe 258 tys. głosów. 

Nie mamy wątpliwości, że „Cuda Polski" to największy w naszym kraju plebiscyt, którego celem jest promowanie wciąż niedocenionych miejsc w naszym kraju. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu. Walka była wyrównana do samego końca, a każdy z ponad 250 tys. głosów oddanych na nominowane miejsca mógł zaważyć o zwycięstwie – przyznaje Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska".

Cuda Polski 2024: kto wygrał w województwie śląskim?

W przypadku województwa śląskiego  były trzy nominacje w plebiscycie Cuda Polski 2024. Były to: 

  • Szlak Beboków w Katowicach
  • Bielsko-Biała
  • Graniczne Meandry Odry

Decyzją czytelników plebiscyt wygrało miasto Bielsko-Biała. Jak napisał National Geographic, to "miasto splotów" i kreatywna przestrzeń spotkań ludzi i pomysłów. 

W unikatowym wielobarwnym wzorze pojawiają się dwa dominujące motywy: przepleciona krętą nicią rzeki Białej historia dwóch kiedyś odrębnych miast. Ciągły ruch interferuje ze spokojem niezmiennie trwającej górskiej przyrody. „Najfajniejsze miasto w Polsce” – tak Bielsko-Białą określił Filip Springer, renomowany polski pisarz specjalizujący się w tematyce miejskiej - opisuje Bielsko-Białą Nathional Geographic. 

Bielsko-Biała. Dlaczego to tak wielki cud nie tylko Śląska?

Nazywana "Małym Wiedniem" Bielsko-Biała to architektoniczna perełka Śląska i nie będzie przesadą stwierdzenie, że to najpiękniejsze miasto w tym regionie, w którym znajduje się wiele atrakcji dla turystów, a także miejsc, które trwale zapisały się w historii nie tylko Śląska, ale i Polski. Mowa przede wszystkim o Studiu Filmów Rysunkowych gdzie powstał Bolek i Lolek, Reksio czy Pampalini Łowca Zwierząt.

Ale to też przepiękny Rynek z XVII- i XVIII-wiecznymi kamieniczkami, zamkiem książąt Sułkowskich, Domem Tkacza, pięknym Dworcem Kolejowym czy Bielskim Syjonem, a to naprawdę zaledwie promil atrakcji, których nie sposób zwiedzić w jeden weekend. Dlatego do Bielska-Białej ciągle się wraca, i wraca. 

Listen on Spreaker.