Legia Akademicka

i

Autor: Akademia WSB Dąbrowa Górnicza Legia Akademicka

Coraz więcej młodych kobiet chce spróbować swoich sił w wojsku. Takie możliwości daje Legia Akademicka

2021-12-03 13:08

Poligon zamiast beztroskich wakacji nad morzem? Coraz więcej studentów zamiast na leżaku, decyduje się spędzić letnie tygodnie z bronią w ręku i w hełmie na głowie. Organizowana przez wojsko Legia Akademicka z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

To projekt ochotniczego szkolenia wojskowego studentów, organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej na ponad 70 uczelniach w kraju. Do tej pory w dąbrowskiej Akademii WSB w Legii udział wzięło 250 osób, z czego ponad połowa to studentki.

Wymagania dotyczące wyglądu kobiet w wojsku są konkretne i dość restrykcyjne, ale to nie zniechęca pań do uczestnictwa w projekcie.

- Jeśli chodzi o malowanie i czesanie, nie było czasu na to aby poświęcić chwilę. Rano trzeba było szybko przebrać się na śniadanie i jedziemy w teren. Makijaż bardzo przeszkadzał. Włosy też musiały być spięte, nie mogły opadać na mundur. My kobiety nie byłyśmy tak sprawne fizycznie jak mężczyźni, ale wspominam to bardzo fajnie - mówi biorąca udział w szkoleniu Jagoda Nocoń.

Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Część teoretyczna odbywa się w formie wykładów na uczelniach. Część praktyczna programu prowadzona jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej w czasie wakacji w jednostkach wojskowych oraz wytypowanych ośrodkach szkolenia.

- Wstawałam około 5 rano, później szybka toaleta, przebranie się w mundur, śniadanie, no i jechaliśmy do lasu. Mieliśmy zajęcia z terenoznawstwa, np biegaliśmy po lesie m.in. z bronią, maską na twarzy, rzucali nam granaty dymne. To był naprawdę super moment. Mieliśmy też zajęcia ze strzelania na strzelnicy. Rzucaliśmy też granatami na kilka metrów - dodaje Jagoda Nocoń.

Za udział w części praktycznej przewidziane jest wynagrodzenie wynoszące około 2500 złotych.

Do tej pory w ramach projektu "Legia Akademicka" przeszkolono teoretycznie ponad 16 tys. osób, a praktycznie ok. 9 tys.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"