Po śmierci właściciela konto na Facebooku czy Instagramie może nadal istnieć. Nie trzeba go usuwać. Należy tylko zadbać o specjalnie oznaczenie. W ten sposób nie zostaną utracone wpisy, zdjęcia, nagrania. Całą zawartość konta pozostanie dla potomnych. Co więcej, nazwisko zmarłej osoby nie będzie się już wyświetlało przy okazji zbliżających się urodzin.
"Tata nie żyje od dwóch lat, a wciąż dostaje życzenia urodzinowe" - mówi jeden z użytkowników Facebooka. Specjalny status konta ma zapobiegać także tym niepożądanym okolicznościom.
Konto in memoriam na Facebooku
Grupa Meta, w której skład wchodzą m.in.: Facebook, WhatsApp, Instagram i Messenger, oferuje na niektórych platformach możliwość utworzenia konta ze statusem "In memoriam". W przypadku Facebooka do takiego konta nie można się logować, nie pojawia się ono w obszarach publicznych, np. przypominając o urodzinach, ale materiały udostępnione przez zmarłą osobę pozostają na profilu.
Jak informuje Facebook na swojej stronie, gdy konto ma status "In memoriam", nie można z niego usuwać treści. Jeśli jednak jeszcze za życia dodamy do swojego konta opiekuna, po naszej śmierci może on zmienić zdjęcie profilowe czy zdjęcie w tle, umieścić przypięty post na osi czasu oraz odpowiedzieć na nowe zaproszenia do grona znajomych.
Polecany artykuł:
Jak stworzyć konto in memoriam na Facebooku
Aby dodać opiekuna konta do profilu ze statusem "In memoriam", należy być w gronie znajomych tego użytkownika na Facebooku oraz posiadać testament zmarłego określający osobę, której należy przekazać kontrolę nad kontami internetowymi nieżyjącej osoby. Jak podkreśla Facebook, jeśli nie zostanie dodany opiekun konta, sąd zarządzający majątkiem osoby zmarłej wydaje nakaz wyznaczenia administratora kont w mediach społecznościowych zmarłego użytkownika lub dodania opiekuna konta na Facebooku należącego do zmarłego.
Jak usunąć konto z Facebooka?
Konto zmarłej osoby można usunąć z Facebooka, ale przedtem trzeba przesłać do firmy dokument potwierdzający, że osoba wnioskująca o usunięcie konta po zmarłym jest członkiem najbliższej rodziny lub wykonawcą testamentu właściciela konta.
Najszybszy sposób na rozpatrzenie wniosku to przesłanie skanu lub zdjęcia świadectwa zgonu. Jeśli nie mamy aktu zgonu, musimy przedstawić dowód potwierdzający uprawnienia wnioskodawcy - pełnomocnictwo, ostatnią wolę i testament, zaświadczenie o powołaniu na zarządcę majątku spadkowego, lub w przypadku niepełnoletniej osoby zmarłej - akt urodzenia, a także dowód potwierdzający zgon danej osoby - nekrolog lub kartę upamiętniającą zmarłego.
Te znane osoby zmarły w ostatnich miesiącach
Zobacz zdjęcia z nazwiskami